Sa oled siin

Harjumaale Sõrvele soovitakse luua riiklikku looduskaitseala

17.04.2019
Pildil värbkakk, kes on üks paljudest kaitstavatest liikidest, kes kavandataval Sõrve looduskaitsealal elab.
Pildil värbkakk, kes on üks paljudest kaitstavatest liikidest, kes kavandataval Sõrve looduskaitsealal elab. Allikas: Vikipeedia

Keskkonnaminister Siim Kiisleri algatas oma otsusega uue, Sõrve looduskaitseala moodustamise. Kavandatav looduskaitseala asub Harju maakonnas Harku ja Saue vallas.
 

„Koostöös Harku vallaga on läbiviidud mitmeid põhjalikke elustiku-uuringuid, mis kinnitavad, et piirkonnas on loodusväärtusi, mida tasub kaitsta. Lisaks on ala kaitse alla võtmiseks avaldanud tugevat soovi ka sealsed kohalikud omavalitsused, kes samuti hindavad kõrgelt ala elu- ja liigirikkust,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.

„Kavandatavale kaitsealale jääb viimane terviklik loodusmaastik Tallinna lähistel, kus püsivalt elutsevad ka suurulukid ja inimpelglikud liigid. Suhteliselt väikeselt alalt on leitud enam kui 100 kaitsealust ja ohustatud liiki, sh 24 kaitsealust linnuliiki,“ tõi keskkonnaminister Siim Kiisler välja piirkonna eripära.

„Riikliku tähtsusega loodusala säilitamine on suur vastutus, mida tuleb jagada. On rõõm, et keskkonnaministeerium algatas Harku vallavalitsuse ettepanekul Sõrve looduskaitseala loomise,“ on Harku vallavanem Erik Sandla rahul uue looduskaitseala moodustamise kavatsusega. „Planeeritav ala hõlmab mitmeid meie valla külasid: Sõrve, Muraste, Viti, Vahi, Ilmandu, Rannamõisa ja Liikva. Meie valla jaoks on oluline senisest enam kaitsta meie rohevõrgustikku, mille kese on Sõrve tuumala, ning säilitada seda tulevastele põlvkondadele,“ selgitas Harku vallavanem.

„Loodusväärtuste kaitsmine on oluline, omavalitsuste piire ületav küsimus,“ nentis Saue vallavanem Andres Laisk. „See on loomulik osa meie koostööst Harku vallaga, kes Sõrve looduskaitseala moodustamise 2017. aastal tõstatas. Saue vallas jääb sellesse piirkonda tähelepanu väärivaid kooslusi, millest olulisim on Naistesoo.“

Käesoleva aasta algul valminud Sõrve piirkonna loodusväärtuste koonduuringus ja kaitseala ettepanekus kinnitab keskkonnaekspert Lauri Klein, et Sõrve piirkonna kaitse alla võtmiseks on eeldused olemas. Alal leidub mitmeid loodusliku veerežiimiga looalasid – loometsi ja -niite, mis on unikaalsed mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas. Samuti rabamaastikku, lamminiite vanajõgedega, vanu luitemännikuid ning laane-, salu-, soostunud ja soometsi. Ala hõlmab ka muistseid pärandkultuurmaastikke kivikalmete ja kultusekividega. Sõrve piirkond omab olulist tähtsust ka pealinnalähedase loodusõppe baasina.

Seni on piirkonnas tagatud üksikute liikide kaitse eraldiseisvate väiksemate püsielupaikadega. Alale laiema kaitse tagamine liidaks piirkonna väärtused laiemalt ühtseks ja mitmekesiseks loodusalade võrgustikuks.
Keskkonnaministri otsusele kaitseala moodustamise algatamiseks järgneb kaitse-eeskirja eelnõu ja piiride avalikustamise protsess, mille käigus arutatakse kavandatava kaitseala kaitsekord ja piirid läbi kaitsealale jäävate maaomanike ja teiste seotud osapooltega.

Veel uudiseid samal teemal

03.08.2020|Keskkonnaministeerium

Rene Kokk: Riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrashoid vajab selget plaani

Reedel käis keskkonnaminister Rene Kokk Tahkuna muinsuskaitsealusel endisel militaarobjektil, mida RMK korrastab. Hetkel suletakse seal ohtlikke luuke ja avasid ning tehakse piirdeid. Minister nentis, et riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrastamise rolle on tarvis riigis laiemalt arutada. 

Pikati allikas Kavilda ürgorus
09.07.2020|Keskkonnaministeerium

Üheksateist Jõgeva- ja Võrumaa parki minetavad riikliku kaitse ning Kavilda ürgorg saab uue kaitse-eeskirja

Keskkonnaministeeriumi ettepanekul arvas valitsus kaitse alt välja Võru maakonnas asuvad kolm  hääbunud mõisaparki ja ühe looduskaitseväärtuse minetanud puistu, ning ühe endise mõisapargi, mille kaitse on edaspidi tagatud teise kaitseala koosseisus.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.