Sa oled siin

Euroopa edukaim keskkonnaprogramm LIFE ootab projektitaotlusi

02.05.2019
Laeva jõgi, projekt Happyriver

Avatud on Euroopa Liidu LIFE-programmi keskkonna- ja kliimaprojektide taotlusvoor, mille eelarve on tänavu 400 miljonit eurot. Paljusid seniseid projekte on saatnud edu ja kõrged tunnustused.

„LIFE on Euroopa Liidu edukaim keskkonnaprogramm, kust toetust saanud projektid on toonud silmaga nähtavaid ja reaalseid tulemusi,“ ütles Keskkonnaministeeriumi kliima ja strateegilise planeerimise asekantsler Kristi Klaas ning lisas, et ühe riigi projektide tulemusi saavad korrata ja üle võtta ka teised liikmesriigid.

„Eestist on seni rahastuse saanud 38 projekti, millest osad on lisaks positiivse keskkonnamõjule pälvinud ka kõrgeid tunnustusi,“ ütles Klaas. „Näiteks eelmise aasta Eesti keskkonnateo peaauhinna võitis Laeva jõe taastamine, projektinimega Happyriver. Euroopa Komisjoni Natura 2000 sotsiaalmajandusliku mõju kategooria auhinna teenis aga välja Eesti loopealsete taastamise projekt,“ tõi Klaas näiteid meie LIFE-projektide edulugudest.

Lisaks valiti eelmisel aastal lausa kaks Eesti projekti „Linnalehmad“ ja „Dragnolife“ parimate 2016-2017. aastal lõppenud LIFE projektide hulka. Linnalehmade projekt tegeles Pärnu rannaniidu taastamise ning karjatamise taasalustamise korraldamisega. Projekt „Dragonlife“ tegeles suure-rabakiili ja kõre liigikaitseliste töödega Eestis ja Taanis.

Keskkonna- ja kliimaprojektide puhul toetatakse eelkõige innovaatilisi piloot- ja katseprojekte, mille eesmärgiks on katsetada või edasi arendada tehnoloogiad, tehnikaid ja meetodeid, mis aitavad kaasa keskkonnahoiule. Looduskaitseprojektide puhul toetatakse nii parimaid praktikaid kui ka uusi ja innovaatilisi meetodeid, mis aitavad parandada kaitsealuste ja ohustatud liikide kaitsestaatust või elupaiga seisundit. Samuti toetakse LIFE-programmist projekte, mille eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust keskkonnaprobleemidest ja ohtudest.

LIFE-programmist saavad toetust taotleda juriidilised isikud, eelkõige ettevõtted, mittetulundusühingud, kohalikud omavalitsused, teadusasutused ja kõik teised, kelle projektiidee ühtib programmist toetatavate tegevustega. Projektide toetusmäär on kuni 55% kuludest, looduse ja bioloogilise mitmekesisuse projektidele kuni 60-75% kuludest.

Programm katab suure hulga keskkonnateemasid ning on oma olemuselt paindlik, mistõttu ei ole projekti eelarvele, kestvusele, mastaabile ja sisule toetuse andja poolt väga konkreetseid ettekirjutusi tehtud.

Tegemist on otsetoetusega, mida vahendab Euroopa Komisjon ning taotlemine käib läbi e-taotluse süsteemi (e-proposal). Vaata kindlasti ka täpsemat infot LIFE-programmi eestikeelsel lehel: https://life.envir.ee/

ja programmi Euroopa Komisjoni kodulehel: https://ec.europa.eu/easme/en/life

Taotluse esitamise tähtaeg on 17. juuni, loodus – ja bioloogilise mitmekesisuse projektidele on tähtajaks 19. juuni. Kliimameetme allprogrammis tuleb kohe esitada täistaotlus, mille tähtaeg on 12. september.

LIFE-programm on alguse saanud 1992. aastast ning sealt siiani on toetatud üle 4600 projekti. 

Eestist on seni toetust saanud 38 projekti (toetuse kogusumma 33 miljonit eurot). Lisaks on Eesti osalenud partnerina mitmetes projektides, mida juhib mõni teine liikmesriik.

Küsi täpsemalt LIFE-programmi toetusvõimaluse kohta:

Allan Tamme
Keskkonnaministeerium
Välisfinantseerimise osakond
Peaspetsialist
626 2965; 56680200
allan.tamme@envir.ee

Veel uudiseid samal teemal

09.04.2021|Keskkonnaministeerium

Väikejärvede uuring: karjäärijärvedest saavad hinnatud püügijärved

Valminud on eelmise aasta väikejärvede uuringu kokkuvõte, mis annab hinnangu kaheksa Eesti väikejärve kalastiku kohta. Mullu tegid Eesti Maaülikooli teadlased katsepüüke ka varem intensiivses kasutuses olnud Aidu ja Kamariku karjäärides.

08.04.2021|Keskkonnaministeerium

Metsanduse arengukava uus juhtkogu alustas arengukava koostamist

Keskkonnaministrit metsanduse järgmise kümnendi arengukava (MAK2030) valmimises nõustav juhtkogu pidas uues koosseisus esimese töökohtumise, mille käigus saadi ülevaade seni tehtud kahe aasta pikkusest tööst ja otsustati esimese suure sammuna hinnata seni kavandatud eesmärke ja tegevusi.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.