Sa oled siin

Eestile teeb muret külmaainete ebaseaduslik kaubandus

03.12.2020

Valitsus kiitis heaks Eesti seisukohad Euroopa Liidu fluoritud kasvuhoonegaaside eeskirjade ülevaate 2015-2020 avalikule konsultatsioonile. Fluoritud gaaside ehk F-gaaside, mis on peamiselt kasutusel külmutus- ja kliimaseadmetes, mõju kliimale on tuhandeid kordi suurem kui süsihappegaasil. 

Eesti jaoks on murettekitav 2018. aastal hoo sisse saanud F-gaaside põhiste külmaainete ebaseaduslik kaubandus. Kvoodisüsteemi tõttu pääses siis turule märkimisväärselt väiksem kogus f-gaase, mis kergitas nende hinda järsult nii Eestis kui mujal Euroopa Liidus. Samal ajal olid ELi välistes riikides F-gaaside hinnad kordades odavamad. Kuigi hinnad on ELi turul hakanud stabiliseeruma ega küüni enam 2018. aasta tasemeni, võib olukord taas muutuda järgmisest aastast, mil rakenduvad veelgi madalamad kvoodimäärad.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Pärtel Niitaru sõnul tuleb F-gaaside põhiste külmaainete ebaseaduslikku kaubandust tõkestada senisest tõhusamalt. „Eesti külmasektori moodustavad 23 F-gaaside müügiga tegelevat ettevõtet ning umbes 200 hooldusettevõtet. Ebaseaduslikul kaubandusel on väga suur negatiivne mõju kogu külmasektorile ning seadmete omanikele. Kvooti omavad seaduslikud F-gaaside müüjad ei peaks konkureerima musta turu ebaproportsionaalselt madalate hindadega,“ lausus Niitaru.

Kogu 2018. aasta Eesti kasvuhoonegaaside heitkogustest moodustasid F-gaasid 1,2% ning 2,6% Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside koguemissioonidest. „Kuni 2016. aastani kasvasid f-gaaside heitkogused kiiresti, kuid seejärel hakkasid need tänu piirangutele langema. Paraku jätkab kasvu Eestiski elektrijaotlates laialt levinud väävelheksafluoriidi SF6 heitkogus, mida lisandub igal aastal seadmetesse pea tonni jagu,“ lausus Niitaru.

Uute piirangute seadmisel tuleks arvesse võtta olemasolevate seadmete eluea lõpuni käitamise lubamist, sest Eestis on kuus SF6 seadmeid omavat ettevõtet, kellele täiendavad piirangud mõju avaldaksid. Suurimateks neist on Elektrilevi ning Elering.

Praegu kehtivate F-gaaside piirangute eesmärk on vähendada F-gaaside heitkoguseid 2030. aastaks Euroopa Liidus kahe kolmandiku võrra võrreldes 2010. aasta tasemega. Oluline roll heitkoguste edasisel vähendamisel on alternatiivsete ainete kasutuselevõtul ning vajalike pädevusnõuete tagamisel selles valdkonnas.

Käesoleva avaliku konsultatsiooni eesmärk on uurida avalikku arvamust kehtiva F-gaaside määruse senise toimimise ning tulevaste poliitikavalikute ja nende võimaliku mõju kohta.

Fluoritud kasvuhoonegaase käsitlevate ELi õigusnormide ajakohastamise avalik konsultatsioon on kättesaadav leheküljelt https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12479-Review-of-EU-rules-on-fluorinated-greenhouse-gases

Veel uudiseid samal teemal

23.02.2021|Keskkonnaministeerium

Ka viies ÜRO keskkonnaassamblee toimub eestlase (kaas)juhtimisel

Eile alanud viies ÜRO keskkonnaassamblee keskendub üleüldise globaalse looduskeskkonna parandamisele. Seekordne assamblee toimub Norra juhtimisel, kuid asepresidendi roll on eestlase käes.

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala, keskkonnaminister Rene Kokk ja Keskkonnaagentuuri ilma poole asedirektor Svetlana Pudova
03.06.2020|Keskkonnaministeerium

Eesti äärmuslike ilmaolude hoiatuste ja prognooside kvaliteet tõuseb

Keskkonnaminister Rene Kokk ja Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) juht Florence Rabier allkirjastasid täna koostööleppe, mille jõustumisel saab Eestist ECMWFi täisliige.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.