Sa oled siin

Eesti uurib Taani jäätmete liigiti kogumise märgistust

13.04.2021


Põhjamaade Ministrite Nõukogu (PMN) Eesti esinduse, SA Things ja Keskkonnaministeeriumi koostööprojektis uuritakse võimalusi, kas ja kuidas võtta Eestis kasutusele Taani jäätmete liigiti kogumise piktogramme ehk märgistusi.

Aastal 2019 loodi Keskkonnaministeeriumi, tootjavastutusorganisatsioonide, kohalike omavalitsuste ja jäätmekäitlejate koostöös sildid pakendijäätmetele, köögi- ja sööklajäätmetele, vanapaberile ja segaolmejäätmetele. „Selle projekti tulemusel loodud piktogrammid on juba üle Eesti aktiivselt kasutusele võetud,” kinnitas keskkonnaminister Tõnis Mölder.

Näiteks on piktogrammid liigiti kogumise juhendites ja konteinerite märgistamisel kasutusele võtnud Eesti Pakendiringlus OÜ, Tootjavastutusorganisatsioon OÜ ja Eesti Taaskasutusorganisatsioon MTÜ. Samuti kasutavad neid kohalikud omavalitsused, Ragn Sells AS, mitmed ülikoolid, kaubandusketid ja ürituste korraldajad.

„Meie projekt annab võimaluse teha järgmine samm ühtse pildikeele loomiseks jäätmete liigiti kogumisel, olles näiteks abiks ohtlike ja elektroonikajäätmete sorteerimisel,” sõnas SA Things tegevjuht Kristiina Kerge. Ta lisas, et aluseks on Taanis loodud ja Rootsis täiendatud piktogrammid ning Eestis võetakse esmalt kasutusele need, mis sobivad meie jäätmete liigiti kogumise süsteemiga.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõuniku Madis Tilga sõnul soovitakse analüüsida, kui suur roll on piktogrammidel jäätmete sorteerimise täiustamisel.
„Soovime saada jäätmetest kätte rohkem puhtaid materjale ja suunata need ringlusse. Seega peame analüüsima, kuidas saavad piktogrammid sellele kaasa aidata ja kuidas neid kõige tõhusamalt rakendada,“ sõnas Tilga.

Äsja valminud analüüs soovitab jätta muutmata pakendite, biojäätmete, vanapaberi ja segaolmejäätmete märgistused, mis on Eestis juba kasutusel, ning liikuda edasi Taani ja Rootsi süsteemi ohtlikele ja elektroonikajäätmetele mõeldud märkidega, luues neile siinsetele oludele vastava disaini, mida saaks kasutada poodides (sisetingimustes) ja jäätmejaamades (välitingimustes) liigiti kogumiseks.

Eesti, Läti ja Leedu ühisprojekt käivitus 2021. aasta veebruaris, kestab ühe aasta ning Eestis on selle juhtpartner SA Things, mille tegijad on tuntud ka Kuhuviia.ee keskkonna loojatena. Projekti põhirahastaja on Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Jätkuprojekt võimaldab levitada Taani piktogrammide süsteemi parimaid kogemusi Põhja- ja Baltimaade regioonis laiemalt ning soodustab heade jäätmekäitlustavade kasutuselevõttu. Projekt on otseselt seotud Põhjamaade Ministrite Nõukogu tegevusplaanis Vision 2030 seatud eesmärgiga soodustada ring- ja biomajandust, kestlikku ja konkurentsivõimelist tootmist, kestlikke toidusüsteeme ning ressursitõhusaid ja mittemürgiseid tootmistsükleid.

Aprillis on kavas arutelud tootjavastutusorganisatsioonide, jäätmejaamade ja kohalike omavalitsuse esindajatega, et panna paika jäätmete liigid, mille tähistamiseks saaks kasutada Taani ja Rootsi märgistust.

Veel uudiseid samal teemal

15.06.2021|Keskkonnaministeerium

Eesti asub seadustama võitlust ühekordsete plasttoodetega

Keskkonnaministeerium on välja töötanud seadusemuudatused, mis aitavad vähendada ühekordsete plasttoodete, eriti joogitopside ja toidunõude kasutamist ning merre sattumist.

10.06.2021|Keskkonnaministeerium

Euroopa keskkonnaministrid arutavad akude ja patareide kestlikumaks muutmist

Täna kohtuvad Euroopa keskkonnaministrid, kes ühe teemana arutavad patareide ja akude rolli ringmajandusele üleminekul aastaks 2050.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.