Sa oled siin

Eesti suurimad poolkoksimäed ei reosta enam keskkonda

20.01.2015

Pikka aega Ida-Virumaa keskkonnale ohuks olnud Kohtla-Järve ja Kiviõli poolkoksimäed on nüüd nõuetekohaselt suletud ning enam endast ohtu ei kujuta.

“Ida-Virumaa suurte poolkoksimägede sulgemine on näide sellest, kui kulukas on ajaliselt ja rahaliselt omal ajal tehtud keskkonda ignoreerivate otsuste parandamine. Poolkoksimäed on olnud ohtlikud nii inimeste tervisele kui ka ümbritsevale keskkonnale. Neist eraldus mürgiseid gaase õhku ja erinevaid saasteaineid pinna- ja põhjavette,” ütles keskkonnaminister Mati Raidma.

Nii Kiviõli kui ka Kohtla-Järve poolkoksiladestud kujundati tööde käigus ümber ning mägede küljed laugemaks. Saasteainete põhja- ja pinnavette sattumise vältimiseks oli tarvis tagada poolkoksimäe veekindlus. Esmalt kaeti pinnad betoniitsavist mattidega, seejärel drenaažimattidega ning lõpuks kattekihiga, mis Kohtla-Järvel oli värskest poolkoksist ja Kiviõlis aherainest. Viimasena külvati mäenõlvadele muru ning istutati kaseistikuid. Lisaks suleti mõlemal poolkoksiprügilal õli tootmisel tekkinud pigijäätmete järved.

"Sellistele üsna eripärastele töödele lisas keerukust see, et enamus tööst tuli teha suure kaldenurgaga nõlvadel. Omakorda tekitas probleeme juba varasemast ajast mäe sees tekkinud põlemiskolded, mille likvideerimiseks tuli kõigepealt läbi viia uuringud ning seejärel välja töötada erilaadne tehniline lahendus,” ütles tööde teostamist juhtinud AS Merko Eesti projektijuht Tarmo Sinisaar.

Kiviõli poolkoksiprügila sulgemise projekti maksumuseks kujunes 5,58 miljonit eurot ja sulgemistööd teostas AS Skanska EMV. Kohtla-Järve  poolkoksiprügila sulgemise projekti maksumuseks oli üle 36 miljoni euro ning sulgemistöid teostas konsortsium, mille juhtivpartneriks AS Merko Ehitus Eesti. Mõlemat projekti rahastati sajaprotsendiliselt Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist.

1938. aastast alates ladestati Kohtla-Järve poolkoksi prügilasse ligi 73 miljonit tonni poolkoksi ja ligi 100 000 tonni pigijäätmeid. Enne sulgemist oli Kohtla-Järve poolkoksiladestu kõrgeim koht ligi 170 meetrit üle merepinna, kokku ligi 214 hektaril. Kiviõli poolkoksiprügilasse on ladestatud üle 15 miljoni tonni jäätmeid, kokku ligi 47 hektaril.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.