Sa oled siin

Eesti sai ülemaailmse auhinna osoonikihti kahandava aine ekspordi ärahoidmise eest

25.09.2019

Eesti hoidis ära suure koguse osoonikihti kahandava aine freoon R-22 ebaseadusliku ekspordi, pälvides selle eest ÜROlt Montreali protokolli järelevalveametnike ülemaailmse auhinna. Ebaseaduslikku eksporti suudeti vältida tänu riikide ja asutuste heale koostööle.  Auhind saadi koos Euroopa Komisjoni, Leedu ja Kariibi mere riigi Belize’ga.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna juhataja Heidi Kogeri sõnul pöördus 2016. aasta kevadel üks Kesk-Euroopa firma Euroopa Komisjoni poole palvega saada ekspordilitsents suurele kogusele osoonikihti kahandavale ainele freoon R-22. Firma soovis seda ainet paigaldada tol hetkel Tallinnas remondis olnud Belize lipu all sõitvale laevale Tenor.

„R-22 on viimane suur grupp külmasüsteemides kasutatavat ainet, mida kõik maailma riigid kasutuselt kõrvaldavad. Osoonikihti kahandavad ained on väga püsivad ja lagunevad atmosfääris üliaeglaselt. R-22 püsib atmosfääris 12 aastat, mil osoonimolekulid pidevalt hävivad,“ selgitas Koger.

Kuna taotletav kogus 21 tonni oli väga suur, palus Euroopa Komisjon Keskkonnaministeeriumil asjaolusid selgitada.

Sama aasta mais käisidki Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnainspektsiooni, Maksu- ja Tolliameti ning Eesti Keskkonnauuringute Keskuse esindajad seda laeva Koplis Vene-Balti sadamas inspekteerimas.

Uurimisel avastati, et Belize lipu all sõitvale laevale Tenor oli (Leedu firma poolt) tarnitud ja paigaldatud R-22l põhinev uus külmasüsteem, mis on Euroopa Liidus keelatud tegevus. 

Samuti tuvastas Eesti uurimine, et Euroopa Komisjonilt Euroopa Liidust ekspordiks taotletud R-22 kogus oli ligi kaks korda suurem kui laeva külmasüsteem mahutanud oleks.

Eesti uurimise tulemusel keeldus Euroopa Komisjon ekspordilitsentsi andmisest. Impordist keeldus ka Belize ning laev lahkus Tallinnast ilma töötava külmasüsteemita. Leedu ametivõimud hakkasid omalt poolt uurima R-22 süsteemi ebaseaduslikult tarninud Leedu firma tegevust.

Foto: Eesti nimel käis auhinda vastu võtmas Eesti Keskkonnauuringute Keskuse kliimaosakonna vanemspetsialist Ene Kriis.
Teised fotol olevad isikud on Osooni sekretariaadi jurist Gilbert Bankobeza, Montreali protokolli piirkondlik koordinaator Euroopas ja Kesk-Aasias (ECA) Halvart Koeppen, Roux Raath Maailma Tolliorganisatsiooni keskkonnaprogrammi tehnilisest büroost

Veel uudiseid samal teemal

12.05.2020|Keskkonnaministeerium

Otsitakse keskkonnasõbralikku kohalikku omavalitsust

Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kuulutavad välja keskkonnasõbraliku kohaliku omavalitsuse konkursi. Võitja omavalitsus saab KIKi toel enda keskkonnategevust kuni 50 000 euro väärtuses veelgi tõhustada.

11.05.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnarikkumistega võivad tulevikus hakata võitlema ka vabatahtlikud abiinspektorid

Keskkonnaminister Rene Kokk tegi siseministrile ja justiitsministrile ettepaneku luua võimalused kaasata keskkonnajärelevalvesse vabatahtlikud abiinspektorid.  

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.