Sa oled siin

Eesti osaleb kõrgetasemelisel kliimamuutustega kohanemise kohtumisel

25.01.2021

Täna, 25. jaanuaril leiab virtuaalselt aset rahvusvaheline kliimamuutustega kohanemise kohtumine, kus riigijuhtide ja ministrite kõrval saavad sõna ÜRO endine peasekretär Ban Ki-Moon, Bill & Melinda Gatesi Fondi kaasasutaja Bill Gates ja Rahvusvahelise Valuutafondi juht Kristalina Georgieva jt.

Eestit esindab Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt, kes osaleb videosõnumiga ministrite dialoogis, kus keskendutakse laiema üldsuse ja riikide kliimamuutuste alastele jõupingutustele, mis aitavad riikidel ja regioonidel kliimamuutuste mõjuga kohaneda.

Mündi sõnul vajavad just linnad kiiremas korras nutikaid lahendusi äärmuslike ilmastikuoludega toimetulekuks, sest seal on elanikud ja infrastruktuur suuremas ohus. „Kliimamuutustega toimetulekuks peavad linnad muutuma keskkonnasõbralikumaks ning igati tuleks soosida ka linnaloodust. Eesti on küll edukalt taastanud soid ja poollooduslikke kooslusi, kuid linnade elurikkuse suurendamisel on meil veel teistelt palju õppida,“ lausus Münt.

Siiski on ka Eestis käimas mitmeid projekte ja algatusi, mis aitavad linnadel kliimamuutustega kohaneda. Näiteks lõpeb veebruaris TalTechi juhitav Interregi tarkade sademeveelahenduste projekt NOAH, mis aitab linnadel toime tulla ekstreemsetest ilmastikuoludest tingitud üleujutustega. Eesti-Soome ühisprojekt Targa linna tippkeskus muudab aga Eesti linnad nutikamaks ja viib teadusarendustegevuse uute lahenduste kaudu Eesti linnade elanikeni. Eesti Teadusagentuur on toetanud kaugseire projekti, mille eesmärgiks oli kaugseire andmete laiem kasutuselevõtt avalike teenuste paremaks muutmiseks, demonstreerides satelliitandmete tarvitamist maastikutulekahjude, üleujutuste, põllumaa kasutuse ning ehitiste jälgimiseks. Linnalooduses on headeks näideteks aga mesilastarud Tallinna kesklinna hoonete katustel, Paljassaares ja Pärnus ennast sisse seadnud linnaveised ning Koplis ja Lasnamäel elanikke rõõmustavad kogukonnaaiad.

Esmaspäevase kohtumise tulemusel oodatakse riikidelt praktilisi samme kliimamuutuste mõjuga kohanemisprotsesside kiirendamiseks. Kavas on algatada ka laiahaardeline kohanemismeetmete kava (Adaptation Action Agenda) ehk teekaart üleminekuks kliimamuutuste mõjule vastupidava tulevikuühiskonna suunas.

Kohtumise korraldab Globaalne Kohanemise Keskus (Global Center on Adaptation), mille eesistuja on ÜRO endine peasekretär Ban Ki-Moon. Kohtumisele kaasatakse avalikku sektorit, erasektorit ja vabaühendusi. Keskendutakse parimate praktikate ja teadmiste jagamisele, et kiirendada kohanemise alast tegevust. Üritus sillutab teed ka novembris Šotimaal Glasgows toimuvale ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osapoolte 26. konverentsi (COP26) õnnestumisele.

Kohtumise kohta saab täiendavat infot: https://www.cas2021.com/

Veel uudiseid samal teemal

04.03.2021|Keskkonnaministeerium

CO2 heitkoguse ühikute uue kauplemisperioodi nõuded jõuavad seadusesse

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmise, millega viiakse seadus kooskõlla Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute kauplemise uue perioodi nõuetega. Kauplemiskord jääb uuel perioodil samaks, küll aga muutuvad ühikute eraldamise põhimõtted.

23.02.2021|Keskkonnaministeerium

Ka viies ÜRO keskkonnaassamblee toimub eestlase (kaas)juhtimisel

Eile alanud viies ÜRO keskkonnaassamblee keskendub üleüldise globaalse looduskeskkonna parandamisele. Seekordne assamblee toimub Norra juhtimisel, kuid asepresidendi roll on eestlase käes.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.