Sa oled siin

Eesti hakkab kasvuhoonegaasidega kauplema uue skeemi alusel

17.02.2015

Riigikogu andis täna heakskiidu uuele kasvuhoonegaaside heitmekaubanduse skeemile, mis hakkab toimima turupõhise Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS) kõrval.

Kui toimivas kauplemise süsteemis on kasvuhoonegaaside heite piiramise kohustused seatud suurimatele energiatootmise ja tööstusega tegelevatele ettevõtetele, siis uus skeem seab kasvuhoonegaaside heitkoguste kasvu piiramise kohustuse sektorites, mis on seni jäänud kauplemise süsteemist välja. Need sektorid on transport, põllumajandus, jäätmemajandus, kuni 20-megavati nimisoojusvõimsusega põletusseadmete käitamine ning lahustite ja teiste toodete kasutamine.

Kauplemiseks luuakse uus ühik - AEA ehk annual emissions allocation, mis on võrdne ühe tonni CO2 ekvivalendiga. Aastane kasvuhoonegaaside heitkoguse piirkogus näitab heitkogust, mis on liikmesriigil lubatud sel konkreetsel aastal nimetatud sektorites õhku paisata.

Riigi ülesanne on tagada, et heitkogused nendes sektorites ei ületaks aastast piirkogust. Väga esialgsete prognooside kohaselt tekib Eestil tõenäoliselt perioodi jooksul hoopis ühikute ülejääk, mis võimaldab Eestil ühikute müügist teenida perioodi jooksul miljoneid eurosid tulu, mida omakorda investeeritakse samadesse sektoritesse kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks.

Eestile on eraldatud 2013. aastaks ligikaudu 6,30 miljonit ühikut, mis suureneb aastani 2020 ligikaudu 6,47 miljoni ühikuni aastas. Sealjuures 1 ühik võrdub 1 tonni kasvuhoonegaaside heitega.

Sellise heitmekaubandusskeemi rakendamine võimaldab liikmesriikidel paindlikumalt ja kulutõhusamalt oma kasvuhoonegaaside heite piiramise eesmärke saavutada.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.