Sa oled siin

Eesti äärmuslike ilmaolude hoiatuste ja prognooside kvaliteet tõuseb

03.06.2020
Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala, keskkonnaminister Rene Kokk ja Keskkonnaagentuuri ilma poole asedirektor Svetlana Pudova
Allkirjastamine

Keskkonnaminister Rene Kokk ja Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) juht Florence Rabier allkirjastasid täna koostööleppe, mille jõustumisel saab Eestist ECMWFi täisliige. See tähendab Eestile kvaliteetsemaid äärmuslike ilmastikunähtuste hoiatusi ja prognoose, samuti tõhusamat riikidevahelist koostööd.

Keskkonnaminister Rene Kokk ütles: „Sellise maineka valitsustevahelise organisatsiooni täieõiguslikuks liikmeks saamine annab Eestile kindlasti kaalu välissuhetes ning on järjekordseks märgiks Eesti kuulumisest Euroopa teadus- ja arendustöö eliiti. Loodan, et paneme tänase allkirjastamisega aluse pikale ja mõlema poole jaoks produktiivsele koostööle.“

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala sõnas, et ilma, kliima ja keskkonnaseisundi hindamine nii tagasivaatavalt kui etteulatuvalt jääb oluliseks igas olukorras, sealhulgas ka häda-, kriisi- ja eriolukorras. „Mida kvaliteetsem ja kasutajale orienteeritum info on, seda suurem on ka sellest tulenev kasu. Täisliikmelisuse suurim boonus on ilmaprognooside ja hoiatuste kvaliteedi tõstmine. Tänastel allkirjadel on seega suur kaal ning märkimata ei saa jätta ka seda, et sedavõrd oluline sündmus sattus just Keskkonnaagentuuri sünnipäeva nädalale,“ lisas Ala.

ECMWF juht Florence Rabier rõhutas, et keskuse suhe iga liikmesriigiga, seal hulgas Eestiga, on väga oluline, sest just riigid on need, kes keskuse tegevust suunavad.

ECMWFi täisliikmeks saamine on äärmiselt oluline numbrilise ilmaennustusega seotud rahvusvahelise koostöö jätkamiseks – meie piirkondlike mudelite abil koostatud lähipäevade ilmaprognoosi ja hoiatuste jaoks tulevad nii alusandmed kui ka mudeli enda baasosa just tollest keskusest. Üks koostöönäide on Põhjamaade ühise ilmaennustuskeskkonna välja töötamine.

Märkimisväärse praktilise kasu toob kaasa ECMWFi arvutus- ja andmesalvestusressursi kasutamise õigus. Euroopa ühe võimsama arvutuskeskuse ressursse saab hakata kasutama Keskkonnaagentuur oma mudelarvutusteks, aga ka Eesti teadusasutused ilma, kliima ja keskkonnaseisundi modelleerimisega seotud projektide elluviimiseks.

Lisaks eelnevale annab täisliikmelisus Eestile õiguse osaleda ECMWFi tegevusega seotud otsustusprotsessis ning keskuse poolt välja kuulutatud hangetes.

ECMWF on sõltumatu valitsustevaheline organisatsioon, mille põhiülesanneteks on arendada keskpika (10-15 päeva) ilmaennustuse võimalusi ja tagada liikmesriikidele keskpikad ilmaprognoosid. Keskus tegutseb nii teaduskeskuse kui ööpäev ringi toimiva operatiivteenistusena.

ECMWFi tegevust toetab hetkel 34 riiki. Nendest 22 on liikmesriigid, kes on ECMWFi asutamise konventsiooni osalised, ja 12 on koopereerunud riigid, kes on sõlminud ECMWFiga koostöölepingu. Eesti on olnud ECMWFi koopereerunud liige alates 2005. aastast.

Pildid allkirjastamisest on SIIN

Veel uudiseid samal teemal

03.12.2020|Keskkonnaministeerium

Eestile teeb muret külmaainete ebaseaduslik kaubandus

Valitsus kiitis heaks Eesti seisukohad Euroopa Liidu fluoritud kasvuhoonegaaside eeskirjade ülevaate 2015-2020 avalikule konsultatsioonile. Fluoritud gaaside ehk F-gaaside, mis on peamiselt kasutusel külmutus- ja kliimaseadmetes, mõju kliimale on tuhandeid kordi suurem kui süsihappegaasil. 

03.08.2020|Keskkonnaministeerium

Rene Kokk: Riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrashoid vajab selget plaani

Reedel käis keskkonnaminister Rene Kokk Tahkuna muinsuskaitsealusel endisel militaarobjektil, mida RMK korrastab. Hetkel suletakse seal ohtlikke luuke ja avasid ning tehakse piirdeid. Minister nentis, et riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrastamise rolle on tarvis riigis laiemalt arutada. 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.