Sa oled siin

Avalda arvamust, kuhu peaks Euroopa kliimapoliitika suunduma

16.01.2019

Euroopa Komisjon avaldas pikaajalise strateegilise visiooni „Puhas planeet kõigi jaoks“, mis seab eesmärgiks jõuda 2050. aastaks jõuka, nüüdisaegse, konkurentsivõimelise ja kliimaneutraalse majanduseni. Kuni 6. veebruarini kutsub keskkonnaministeerium visiooni kohta oma arvamust avaldama.
 

Strateegia ettepanek näitab, millised oleksid Euroopa võimalused liikuda kliimaneutraalsuse saavutamise suunas. Ühe võimaliku lahenduse asemel vaatleb strateegia ettepanek tervelt kaheksat erinevat stsenaariumit, millest kahe puhul jõutakse aastaks 2050 kliimaneutraalse majanduseni.

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna peaspetsialisti Kati-Liis Kensapi sõnul on strateegia ettepanek vaid esimene samm pikast protsessist. „Euroopa Liidul tuleb ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni raames esitada 2020. aasta alguses oma strateegia, kus on näidatud, kuidas täidetakse Pariisi kliimaleppes võetud kohustusi. Eesseisvad läbirääkimised ja arutelud just seda võimaldama peakski.“

Eestile võib Euroopa uue pikaajalise strateegia vastuvõtmine tähendada seda, et enda kliimapoliitikat tuleks vastavalt läbirääkimiste tulemusel valitavale suunale täiendada. Eesti kliimapoliitika raamdokumendiks on „Kliimapoliitika põhialused aastani 2050“, millega lepiti kokku valdkondlikes ja kogu majandust hõlmavates poliitikasuundades – need seavad selge teekonna aastani 2050, kuidas kasvuhoonegaaside heitkogust vähendada ning ühtlasi ka kliimamuutuste negatiivsete mõjudega kohaneda. Kliimapoliitika põhialused seavad juba praegu Eesti eesmärgiks kasvuhoonegaaside heite vähendamise -80% aastaks 2050 võrreldes 1990 aastaga.

Võrreldes 1990. aastaga oli 2016. aastal Eesti kasvuhoonegaaside inventuuri andmetel summaarne kasvuhoonegaaside heitkogus vähenenud juba 51,4 protsenti.

Euroopa Komisjoni pikaajalise strateegilise visiooni leiab siit: http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2018/ET/COM-2018-773-F1-ET-MAIN-PART-1.PDF

Ootame teie arvamusi lingil https://goo.gl/forms/kruMCHQcfqgK4fMm2 või otse Kati-Liis Kensapile e-posti aadressil kati-liis.kensap@envir.ee järgmistes küsimustes:
1. Kas pooldate Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise eesmärgi seadmist selliselt, et aastaks 2050 on Euroopa nö süsinikuneutraalne?
2. Mis on teie arvamus Euroopa kliimapoliitikast?
3. Kas teie meelest panustab Eesti piisavalt kliimaeesmärkide täitmiseks?
4. Kas näete rahvusvahelist kliimapoliitikat kui head võimalust Eesti rohetehnoloogiate ja innovaatiliste lahenduste eksportimiseks maailmaturule?
5. Mis oleksid teie silmis ambitsioonika kliimapoliitika eelised/puudused Eesti jaoks?
6. Muud ettepanekud/arvamused seoses Euroopa liidu pikaajalise strateegia visiooniga.

Lisainfo: Kati-Liis Kensap
Kliimaosakonna peaspetsialist
kati-liis.kensap@envir.ee

Veel uudiseid samal teemal

28.06.2019|Keskkonnaministeerium

Kommenteeri määrust energiasektori moderniseerimiseks tasuta lubatud heitkoguse ühikute eraldamise täpsustatud tingimuste kohta

Keskkonnaministeerium algatas avaliku konsultatsiooni keskkonnaministri määruse „Elektritootmiskäitistele energiasektori moderniseerimiseks tasuta lubatud heitkoguse ühikute eraldamise täpsustatud tingimused ja kord“ osas.


27.06.2019|Keskkonnaministeerium

Riik asub kavandama raudtee elektrifitseerimist

Valitsus otsustas tänasel kabinetiistungil, et kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks tuleb ette valmistada raudtee elektrifitseerimise plaan. Elektriraudtee esimeste lõikude projekteerimine algab 2020. aastal ning on kavas 2022.-2028. aastal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.