Sa oled siin

Algab Eesti maavarasid tutvustav nädal

09.05.2019

Täna saab alguse 17. maini kestev maapõueteemaline nädal „Maavara – varandus maa all“. Kampaania eesmärk on tõsta Eesti elanike teadlikkust sellest, milliseid maavarasid võib Eesti maapõuest leida ja kuidas need meie igapäevaelu mõjutavad ning lihtsamaks muudavad. 

Keskkonnaministeeriumi poolt läbi viidud uuringust "Elanike teadlikkus ja hoiakud maapõue valdkonnas" selgus, et inimeste teadlikkus Eesti maavaradest ja sellest, milleks maavarasid kasutada saab, on üsna madal. Madala teadlikkuse põhjuseks hindasid vastajad informatsiooni vähesust ja keerukust, aga oli ka neid, kes arvasid, et info on salastatud. Samas valitseb elanike seas suhteliselt suur huvi mitmete maavaradega seotud teemade vastu.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma: „Uuringu tulemused annavad alust arvata, et elanikud ei tunneta sageli maavaradest saadavat kasu, kuna ei seosta maavarasid enda igapäevase tarbimisega. Tegelikult on maapõueressurssidel inimeste elus sama tähtis koht kui toidul ja õhul. Lisaks joogiveena kasutatavale põhjaveele sõltub meie igapäevaelu ka maavaradest, millest saame näiteks elektri- ja soojusenergia, ehitus- ja tee-ehitusmaterjalid, aianduses ning paberi-, keemia- ja elektroonikatööstuses vajaliku. Asjasse süvenemata võib inimestele jääda mulje, et kaevandamisest saab kasu ja rikastub ainult kaevandaja, kuid tegelikult on selle mõju palju laiem ja kasu saajaks on kogu ühiskond.“

Heinma sõnul soovitakse kampaania käigus inimeste teadlikkust tõsta, levinud müüte murda ning anda elanikele kindlustunnet, et riik tegeleb maapõue teemadega vastutustundlikult ja inimeste heaolu ning keskkonda arvesse võttes.

Maapõue nädala keskseks teemaks on maavarade vajadus ja kasutamine meie igapäevaelus: milliseid maavarasid Eestis leidub ja kuidas neid ressursse kasutatakse, millised on maavarade kasutamise keskkonnamõjud ja kuidas neid saab leevendada. Lisaks räägitakse riiklikest eesmärkidest maapõuepoliitika rakendamisel, kaevandatud maa korrastamisest ja järelkasutusest, maapõue lubade andmisest ja menetlusprotsessis osalemisest.
Maapõue nädala raames leiavad aset temaatilised üritused Eesti erinevais paigus: toimuvad ekskursioonid kaevandustesse ja karjääridesse, loengud koolides, teemapäevad erinevates muuseumites ja palju muud.  Rohkem informatsiooni maapõue nädala sündmuste kohta leiab kodulehelt https://eestigeoloog.ee/maapouenadal.

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020|Keskkonnaministeerium

Algavad arutelud Harjumaa maavarade teemaplaneeringu algatamiseks

Täna, 20. mail tutvustab Keskkonnaministeerium Harjumaa Omavalitsuste Liidu volikogul Harju maakonna maavarade teemaplaneeringu algatamise protsessi. Juuni kolmandal nädalal korraldab Keskkonnaministeerium ühise arutelu kohalike omavalitsuste ja erialaliitudega.

09.04.2020|Keskkonnaministeerium

Valitsus toetas Harju maakonna maavarade teemaplaneeringu algatamise kavatsust

Valitsus toetas täna plaani algatada Harju maakonna maavarade teemaplaneering. Keskkonnaministeerium esitab sellekohase algatuse Rahandusministeeriumile 1. juuliks.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on seni maakonna- ja üldplaneeringutes kajastunud vaid olemasolevad registrisse kantud maardlad, kuid uued võimalikud kaevandamisalad ja perspektiivalad mitte.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.