Sa oled siin

22. mai on rahvusvahelise elurikkuse päev

20.05.2011
Seoses käimasoleva rahvusvahelise metsa-aastaga on seekordse elurikkuse päeva teemaks metsade elurikkus. Lisaks on ÜRO kuulutanud käesoleva kümnendi elurikkuse kümnendiks.
Metsad on maismaa üheks olulisemaks elurikkuse kandjaks. Ülemaailmselt katavad metsad maismaast u 31% ja umbes 2/3 maismaa liikidest elavad metsades, sh üle poolte liikidest võib leida troopilistest vihmametsadest. Samas on metsad inimtegevusest tugevalt ohustatud - viimase sajandi jooksul oleme kaotanud üle 45% maailma metsadest ning koos sellega ka paljud seal elavad liigid ning kahjuks see kadu jätkub.
Selle aasta elurikkuse päeva eesmärgiks ongi juhtida tähelepanu metsade olulisusele meie igapäeva elus, metsade väärtustamisele ning nende säästvale kasutamisele.
Eesti on võrreldes muu Lääne-Euroopaga suhteliselt metsarikas riik, ligi pool Eestit on kaetud metsaga. Oleme metsasuselt Euroopas Soome, Rootsi ja Sloveenia järel 4. kohal. Ka Eesti eluslooduse mitmekesisuse puhul etendavad metsad väga olulist rolli – ligi pooled Eesti liigid elavad metsades (kokku on Eestis teada ca 26 600 liiki). Eriliselt elurikkad metsaelemendid on näiteks surnud puud, millelt võib leida u 5000 liiki. Ligi 500 metsaliiki on punases nimestikus kantud ohustatud liikide hulka.
Eestis on 11 üle-euroopalise tähtsusega Natura 2000 metsaelupaigatüüpi, neist eriti elurikkad, kuid ka väga ohustatud, on vanad loodusmetsad, laialehised salumetsad ja pangametsad. Elurikkuse säilitamiseks on meil ligi viiendik metsadest kaitse all. Näiteks on Lahemaa rahvuspark oma metsaalaga üks Euroopa suuremaid kaitstavaid metsaalasid.
Sel nädalavahetusel võib elurikkuse päeva tähistada näiteks kaitsealade külastamisega. Tegemist on ühtlasi rahvusvahelisele kaitsealade päevale ning looduskaitsekuule pühendatud matkadega, mida juhendavad Keskkonnaameti spetsialistid. Lisainfot matkade kohta saab siit: http://www.keskkonnaamet.ee/uudised-ja-artiklid/matkapaev-21-mail/
Elurikkuse päeva kohta lisaks: http://www.cbd.int/idb/2011/
Rahvusvahelise metsa-aasta kohta: http://www.un.org/en/events/iyof2011/
Vaata ka filmiklippe Eesti loodusest „Hoida, mida armastad“: http://www.keskkonnaamet.ee/lk100/index.php?id=10584  
Lisainfo:
Andres Talijärv
Keskkonnaministeeriumi asekantsler
626 2913
Brita Merisalu
Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja
626 2908, 527 6851
brita.merisalu@envir.ee
(20.05.2011)

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.