Sa oled siin

Üleujutusohuga seotud riskide maandamine I tsükkel

 

Üleujutusohuga seotud riskide esialgne hinnang
 

Üleujutusohuga seotud riskide esialgne hinnang tuvastab Eestis toimunud üleujutused, eristab neist olulise kahjuliku mõjuga üleujutused ning määrab üleujutusohuga seotud olulisemad riskipiirkonnad.
 

Varasemate üleujutuste tuvastamiseks kasutati peamiselt omavalitsustes olevaid andmeid ja satelliitidelt 2010. aasta kevadel tehtud fotosid, kuid abiks oli ka ajakirjanduses ilmunud, Keskkonnaministeeriumi kodulehele ja EELIS-es (Eesti looduse infosüsteemi keskkonnaregister) olev informatsioon.

Varasemate looduslike üleujutuste olulise kahjuliku mõju väljaselgitamiseks defineeriti olulise üleujutusohuga seotud risk.

Üleujutusohuga seotud risk on oluline, kui see vastab vähemalt ühele järgmistest tingimustest:

 • takistab operatiivteenuste, haiglate, lasteaedade, koolide ja avalike-õiguslike hoonete tööd;
 • ohustab keskkonnakompleksloa kohustlast käitist või üle 2000 IE puhastit;
 • vähendab I või II kaitsekategooria liigi levikut tuvastatud elukohal, avaldab olulist negatiivset mõju Natura 2000 alale;
 • hävitab või kahjustab kulutuuriväärtust;
 • esineb planeeringuga määratud tiheasustusalal;
 • seab realsesse ohtu inimese elu;
 • takistab liiklemist põhimaanteedel või tugimaanteedel.

Üleujutusohuga seotud oluliseks riskipiirkonnaks määrati alad, mis asuvad tiheasutusalal ja varem toimunud üleujutuste kahjulik mõju vastab vähemalt ühele olulise üleujutusohuga seotud riski definitsioonile.

Esialgse hinnangu tulemusena määrati kakskümmend olulist riskipiirkonda, millest pooli ohustab rannikumere veetaseme tõusust põhjustatud üleujutused. Üleujutusohuga seotud olulisemaks riskipiirkonnaks määrati tiheasustusalad, kuna tihedama asustusega piirkondades võib korraga üleujutuse mõju alla sattuda suur hulk inimesi. Hajaasustatud aladel on mõju piisavalt väikse ulatusega, et nende osas ei teki toimetuleku riski.

 

Töö „Üleujutusohuga seotud riskide esialgne hinnang“ avalik väljapanek kestis 6 kuud (02.02.11-02.08.11) ja oli kättesaadav avalikusele Keskkonnaministeeriumi kodulehel. Laekus 12 ettepanekut erinevatelt linnadelt, omavalitsustelt, maakondadelt ja ametkondadelt. Esitatud ettepanekud.

Riskipiirkonnad:
 

Audru vald, Papsaare küla tiheasustusala
Haapsalu linn
Haaslava vald, Aardlapalu küla
Hanila vald, Virtsu alevik
Häädemeeste, Häädemeeste alevik
Järvakandi alev
Kohtla-Järve linn
Kursessaare linn
Kärdla linn
Maardu linn
Kaarma vald, Nasva alevik
Paide linn
Pärnu linn
Ridala vald, Paralepa ja Uuemõisa alevik
Saue vald, Maidla tiheasustusala
Tahkuranna vald, Võiste alevik
Tallinna linn, Haabersti, Põhja-Tallinn, Kesklinn ja Pirita linnaosa
Tartu linn
Tähtvere vald, Ilmatsalu alevik
Võru linn

 

 

 

 

 

Üleujutusohupiirkonna ja üleujutusega seotud riskipiirkonna kaardid

 

 

Üleujutusohuga seotud riskide esialgse hinnanguga määratud riskipiirkondade kohta koostati põhjalikumad üleujutusohupiirkonna ja üleujutusohuga seotud riskipiirkonna kaardid,  mis näitavad veetasemete tõenäolist tõusu 10, 50, 100 ja 1000 aasta jooksul ning kirjeldavad võimalikke kahjulikke tagajärgi.


Iga stsenaariumi kohta esitatakse järgmised andmed: üleujutuse ulatus, veetase ja vooluveekogude korral ka vastav vooluhulk.

Kahele üleujutusohuga seotud riskide esialgse hinnanguga määratud riskipiirkonnale (Kohtla-Järve Järve linnaosa ja Järvakandi alev) üleujutusohupiirkonna kaarte ja üleujutusohuga seotud riskipiirkonna kaarte ei koostatud, sest üleujutuse ulatus ja tõenäosused on ebaselged.

Üleujutusohupiirkonna ja üleujutusohuga seotud riskipiirkonna kaartide koostamiseks arvutati veetasemete aegridade põhjal tõenäosusstsenaariumid, koguti kahjulike tagajärgi näitavad andmed ja moodustati kaardikihid.

Teostatud tegevusi on täpsustatud Keskkonnaministeeriumi poolt koostatud aruandes "Üleujutusohupiirkonna ja üleujutusohuga seotud riskipiirkonna kaardid".

Lisa 5. Majandusüksuse andmed

Tallinna linna Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kakumäe linnaosade  meretasemete aegridade modelleerimise ja stsenaariumite arvutamine.

Viie riskipiirkonna (Järvakandi alev; Maardu linn; Ilmatsalu alevik; Võru linn; Kärdla linn) veetasemete stenaariumite arvutamise kohta on täpsustatud Keskkonnaagentuuri koostatud aruandes "Arvutuslikud tippveetasemed üleujutusohuga riksipiirkondadele".


 • Kaardid olid nähtaval Maa-ameti geoportaali üleujutuste kaardirakenduses 

  Pärnu linn ja Audru vald, Papsaare küla tiheasustualad
  Hanila vald, Virtsu alevik
  Haapsalu linn ja Ridala vald, Paralepa ning Uuemõisa alevik
  Häädemeeste vald, Häädemeeste alevik
  Tahkuranna vald, Võiste alevik
  Kuressaare linn ja Kaarma vald, Nasva alevik
  Kärdla linn
  Paide linn
  Saue vald, Maidla küla
  Maardu linn
  Tallinna linn, Haabersti
  Talinna linn, Põhja-Tallinn (Pelgulinn)
  Tallinna linn, Põhja-Tallinn (Paljassaare ps)
  Tallinna linn, Põhja-Tallinn (Kopli)
  Tallinna linn, Kesklinn
  Tallinna linn, Pirita
  Tartu linn
  Haaslava vald, Aardlapalu küla
  Tähtvere vald, Ilmatsalu alevik
  Võru linn


   

  Kaardikihid allalaadimiseks on Keskkonnaagentuuri kodulehel.

 

 

Viimati uuendatud: 31. mai 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.