Sa oled siin

Tuleohutusalased nõuanded

2015./2016. aasta talv on olnud väga muutlik. Detsembris õitsesid mitmel pool lilled ja osavamad said metsast korvide kaupa seeni, jaanuar aga algas pakase ning lumega. Külm ilm õues suurendab soojuse vajadust toas ning talvel asutakse usinasti ahjusid kütma. Siiski peab ahju küttes järgima lihtsaid tuleohutusalaseid nõuandeid. Päästeamet annab koduste küttekollete ohutuks kütmiseks.

  • Küta ahju mõistlikult. Ülekütmise vältimiseks tuleb külmade ilmade ajal kütta üks ahjutäis korraga, seda mitu korda päevas.

  • Ära pane põlevmaterjale küttekoldele liiga lähedale (küttepuud, vaip). Tulekahju võib tekkida lenduvast sädemest ning isegi soojusülekandest. Sooja ahju kohal on hea kuivatada näiteks märgi riideid. Kindlasti tuleb tuleõnnetuse vältimiseks seda tehes jälgida, et mõni kergestisüttiv riietusese kuumale ahjule ei pudene. 

  • Ahju peab kütma kvaliteetse halupuuga. Kui küttekoldesse visatakse halva kvaliteediga küttematerjale (okaspuu, pinnud), siis tuleb ka küttekeha tihedamini hooldada.

  • Kõik puitmaterjalid, mis on värvitud, immutatud või muul viisil kemikaalidega töödeldud, ei sobi kütmiseks. Kogu puidus olev keemia kipub talletuma küttekolde seintele ja hiljem on seda kätte saada väga keeruline. Sama kehtib ka olmeprahi põletamise kohta.

  • Tühjenda küttekolle põlenud puidu jääkidest alles peale nende jahtumist. Veendu, et tuhas ei oleks hõõguvaid tükke ning ära ladusta kuuma tuhka kergestisüttivas anumas. Kuum tuhk tuleb paigutada metallnõusse ning viia hoonest väljapoole jahtuma.

  • Ära lahku kodust või mine magama enne, kui kütmine on lõppenud.

  • Siiber peab olema kütmise ajal täielikult avatud.

  • Ära küta rikkis kütekollet. Vähimagi kahtluse korral, et kodu kütteseade või korsten pole töökorras, kutsu külla oma ala asjatundja.

  • Korterelamutes, ühiskondlikes hoonetes ning ettevõtetele kuuluvates hoonetes, peab küttesüsteemi puhastama korstnapühkija kutsetunnistust omav isik vähemalt üks kord aastas. Eramajades võib kütteseadet puhastada ise, kuid iga viie aasta jooksul peab seal seadme üle vaatama ja puhastama samuti kutseline korstnapühkija. Kes ei ole eramajas viimase viie aasta jooksul lasknud korstnaid puhastada kutselisel korstnapühkijal, soovitab Päästeamet korstnapühkija kontakti saamiseks helistada päästeala infotelefonil 1524. Korstnapühkijal peab kindlasti olema kutsetunnistus. Selle kehtivust tuleb enne töö tellimist kontrollida kutsekoja kodulehel.

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.