Sa oled siin

Soome lahe aasta 2014

2014. aasta on keskkonnavaldkonnas pühendatud rahvusvaheliseks Soome lahe aastaks, et teha ühiseid jõupingutusi mereseisundi parandamiseks.

Soome lahe aasta 2014 on Eesti, Soome ja Venemaa ekspertide ühisprojekt, mis annab esmakordselt võimaluse selgitada täpselt välja Soome lahe ökosüsteemi seisund. See on võimalik tänu Soome lahe ääres asuva kolme riigi tihedale koostööle, kaasaegsetele vaatlusmeetoditele ja arenenud mudelitele.

Uurimistöö on üles ehitatud viie võtmeprobleemi ümber:
  • kalandus;
  • ökosüsteemi tervis;
  • mitmekesisus;
  • meresõiduohutus;
  • merealade ruumiline planeerimine.
  • Eesti, Soome ja Venemaa on projektiga seotud ka kõrgel poliitilisel tasemel. Aasta patroonideks on kõigi kolme riigi presidendid. Soome lahe aasta 2014 projekti tulemusena allkirjastatakse Soome lahe deklaratsioon, mis kätkeb endas tähtsamaid meetmeid Soome lahe tervise parandamiseks. Lisaks paneb see paika esialgsed piirid mere kaitsmiseks ja säästvaks kasutamiseks kuni aastani 2021.

    Soome lahe tähtsust toonitatakse läbi kogu aasta. Teadlastele, pedagoogidele, poliitikutele ja üldsusele korraldatakse terve rida erinevaid üritusi. Soome lahe aasta 2014 projekt teeb koostööd vabaühenduste, ministeeriumide ja rannikulinnadega. Lisaks on ka erasektor projektiga tihedalt seotud.

Mis on Soome lahe suurim probleem?

Soome lahe suurim keskkonnamure on toitainete küllustumisest tekkiv vetikate vohamine, mis põhjustab vee kvaliteedi halvenemist. Vesi muutub läbipaistmatuks ja hapnikuvaeseks, mis tähendab muude negatiivsete mõjude hulgas ka kalavarude vähenemist.

Vetikate kasvul merevees on ka loomulikud põhjused, kuid valdava hoo annab sellele inimtegevusest tingitud toitainete suur sissevool. Seetõttu ei ohusta Soome lahte mitte ainult võimalikud reostused merel, vaid ka maismaal toimuvad reostused jõuavad vooluveekogude kaudu Soome lahte. Viimase kümne aasta jooksul on Eesti investeerinud Soome lahe veeseisundi parandamiseks üle 600 miljoni euro. Selleks on olulise panuse andnud reoveepuhastite rekonstrueerimine ja ajakohastamine, samuti jääkreostuse likvideerimine ja jäätmehoidlate likvideerimine ning sulgemine. Näiteks suleti Sillamäe jäätmehoidla, mis paiknes vahetult Soome lahe kaldal ja andis ligi kolmandiku Eesti lämmastiku koormusest Soome lahele.

Soome lahe aasta pakub hulgaliselt kultuurisündmusi

Aasta vältel toimub Eestis, Soomes ja Venemaal hulgaliselt sündmusi. Riikide esindajad loovad ühise rändnäituse, mis tutvustab lahte looduslikust, kultuurilisest ja keskkonna vaatevinklist. Näitus on komplekt kümnekonnast eksponaadist, mis käsitlevad näiteks mikroprügi, lahe olukorda minevikus ja praegu, kultuurilugu ja elukeskkond. Näituse külastaja saab mõtteid mida tema saaks lahe heaolu tarbeks teha. Mais avatakse näitused samaaegselt Eesti Loodusmuuseumis, Tartu Keskkonnahariduse Keskuses ning Keskkonnaameti Pärnu ja Narva büroodes. Loodusmuuseum viib huvilised ka õpperetkedele kaljasel Hoppet ja uurimislaeval Salme, kus õpitakse tundma mere selgrootuid, kuid juttu tuleb ka ökoloogiast, keskkonnaseisust ja suurematest loomadest.

Soome lahele keskendub ka tänavune traditsiooniline maikuus toimuv looduskaitsekuu ja aasta loomaks on looduskaitsjad valinud viigerhülge.

Tegevustesse on haaratud ka hulgaliselt teisi sündmusi. Näiteks on nende seas suvine koostöö Tõnu Kaljuste ja Nargenfestivaliga, juuli teises pooles toimuvad Tallinna merepäevad ning pere- ja merepäevad Kundas. Suvel paneb populaarne Looduse Omnibuss käima Omnilaeva, mis viib huvilised erinevatele õpperetkedele ranniku läheduses ja saartele.

Augusti keskel toimuval Purtse Jõefestivalil saab lisaks kultuuriprogrammile teadmisi ammutada ja arutleda keskkonnateemadel kõigile avatud seminaril. Soome lahte suubuv Purtse jõgi on aegade jooksul olnud Eestis üks enim tööstusest mõjutatud veekogusid. Tänaseks on jõe seisukord oluliselt paranenud ning jõkke on naasnud isegi lõhelised, kes on vee kvaliteedi osas vägagi tundlikud. Augusti viimasel päeval süüdatakse kõikjal rannikul muinastuled, mille eesmärk on tuletada meelde, et meid ühendav meri vajab hoidmist.

Oled oodatud osalema Soome lahe aasta 2014 üritustel ja leidma uusi viise meie unikaalse Läänemere kaitsmiseks!

Loe rohkem Soome lahe aasta 2014 kodulehelt! 

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.