Sa oled siin

Radooni ABC

Radooni ABC

Miks mõõta just praegu?

Kõige õigem aeg radoonitaset mõõta on kütteperioodil. Kuna radoonikontsentratsioon varieerub ajas, siis aasta keskväärtuse hindamiseks kõlbliku tulemuse saavutamiseks tuleb kasutada pikka mõõteperioodi – vähemalt 2 kuud. Usaldusväärsete tulemuste saamiseks ei piisa paarist päevast või nädalast.

Kust mõõtmine tellida?

Radoonimõõtmisi saab tellida nii eraettevõtetelt kui ka Keskkonnaametilt. Enamasti mõõdetakse radoonitaset kahe väikese detektoriga (või seadmega), mis paigutatakse elamusse – soovitavalt üks magamistuppa ja teine elutuppa.
Radoonikontsentratsiooni mõõtmise hinnad sõltuvad mõõtmismetoodikast ning mõõdetavate ruumide arvust. Mõõtmise hind algab 45 eurost (aluseks on võetud Keskkonnaameti hinnakiri).

Kuidas tuleb Radoon hoonesse?

Siseruumidesse jõuab maapinnast pärinev radoon peamiselt põrandas ja vundamendis olevate pragude ning torustiku- või juhtmeavade kaudu.
Talvel hoitakse uksi ja aknaid suletuna ning ventileerimisel tõmmatakse ruumidesse rohkem maa-alust õhku. Lisaks takistab talvekuudel külmunud maapind hoone ümber radooni väljapääsu atmosfääri. Maja all pinnas ei külmu ning sealt kaudu leiab väljapääsutee ka osa radooni sisaldavast pinnaseõhust hoone ümbrusest. Seetõttu on radooni sisaldus hoones suurim talvisel ajal. Suvel hoitakse aknaid rohkem lahti ja tubadesse tulev välisõhk vähendab ruumides radoonitaset.

Radooni mõju tervisele

Pikaajaline s.o. aastakümneid kestev elamine suure radoonikontsentratsiooniga hoones põhjustab kopsuvähki haigestumise tõenäosuse kasvu.
Radoon on keskkonnas esinev loodusliku päritoluga radioaktiivne gaas. Radoon on värvitu, lõhnatu ja maitsetu.
Erinevate õigusaktidega on kehtestatud õhu radoonkontsentratsiooni viitetasemed hoonetele ja töökohtadele. Viitetase on õhu radoonikontsentratsiooni aasta keskväärtus, millest kõrgema taseme korral tuleb kaaluda meetmete rakendamist radoonist saadava kiirituse vähendamiseks. Hoonetes on kehtestatud ruumiõhu radoonisisalduse viitetasemeks 300 Bq/m³, kuid koolieelsetes lasteasutustes ja koolides peab see olema väiksem kui 200 Bq/m³.

Kas sina elad radooniriski piirkonnas?

Kõrge radoonitase pinnases on seotud uraanirikka diktüoneemakilda ja uraani sisaldava glaukoniitliivakivi esinemisega Põhja-Eestis ja graniidirikka moreeni levialadega Lõuna-Eestis. Mõõduka ohuga alasid esineb ka Kesk-Eestis. Täpsema ülevaate saamiseks vaata kaarte: Esialgne radooniriski levilate kaart, Harjumaa radooniriski kaartTallinna radooniriski kaart ja selle seletuskiri ning Eesti pinnase ja radooniriski ja looduskiirguse atlas.
Soovitame kõikidel radooniriski piirkonna elanikel kontrollida radoonikontsentratsiooni elamus. Kuna radoon on õhust ligikaudu seitse korda raskem gaas, siis kortermajades puudutab see soovitus eelkõige soklikorruse ja esimese korruse elanikke.
Ka piirkondades, mis ei ole määratletud kõrgendatud radooniriskiga alaks, võib esineda elamuid, mille siseõhus on kõrge radoonikontsentratsioon. Seega on soovitav ka nendes piirkondades mõõtmised läbi viia.

Mida teha kõrge radoonitaseme korral?

Radoonikontsentratsiooni vähendamiseks on mitmeid erinevaid meetodeid. Üheks lahenduseks võib olla näiteks ventilatsiooni võimsuse suurendamine, eelkõige keldrikorrusel ning esimesel korrusel, mis võib vähendada radoonikontsentratsiooni. Aga kui algne radoonikontsentratsioon oli väga suur, ei pruugi vähenemine olla piisav. Tuleb arvestada, et liiga tugev tõmme võib intensiivistada radooni imbumist hoone alt, ning põhjustada ruumides soovitule vastupidise efekti. Selleks, et leida sinu hoonele sobiv lahendus, konsulteeri vastava valdkonna spetsialistiga.

 

Viimati uuendatud: 23. jaanuar 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.