Sa oled siin

Keskkonnaministeerium: Jägala jõe praegusel hoiualal on nahkhiired kaitstud

13.07.2018

Keskkonnaministeerium on seisukohal, et nahkhiired on Jägala jõe hoiualal praegu piisavalt kaitstud, ning ei asu seetõttu hoiuala kaitsekorda ega suurust muutma.

Ettepaneku Jägala jõe hoiuala laiendada ja selle kaitsekorda muuta tegi keskkonnaministeeriumile Jõelähtme vallavalitsus. Ettepanekute peaeesmärk oli tagada lisakaitse piirkonnas leiduvatele nahkhiirtele ning samas loobuda Jägala jõe hoiuala senistest kaitse-eesmärkidest, milleks on lõhe, võldase ja jõesilmu ning jõgede ja ojade elupaigatüübi kaitse. Muudatuste tulemusena saaks Jägala jõel jätkata paisutamist ja hüdroenergia tootmist.
„Tuginedes keskkonnaameti analüüsile, jõudis keskkonnaministeerium järeldusele, et piirkonnas leiduvatel nahkhiirtel on olemas piisavalt toitumisalasid ning nende täiendava kaitse alla võtmine ei ole vajalik,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler, kes allkirjastas hoiuala muutmisest keeldumise käskkirja. „Jägala jõgi on oma potentsiaalilt Eesti üks lõherikkamaid jõgesid, mistõttu ei ole põhjendatud ka senistest kaitse-eesmärkidest loobumine.“
Vaid üks nahkhiireliik – tiigilendlane –, on selline, mille kaitseks loodusdirektiiv näeb ette kaitseala moodustamist. Kuid seda siiski vaid juhul, kui tegemist oleks selle liigi varje- ja pesitsuspaikadega. Neid pole aga Jägala jõe hoiualal ega selle läheduses leitud.
Muu hulgas soovis Jõelähtme vallavalitsus, et Jägala jõe hoiuala laiendataks nii, et sinna sisse jääksid Linnamäe ja Lundi paisjärved kui nahkhiirte toitumiskohad.

Ministeerium märkis, et eksperthinnangust lähtuvalt ei sõltu nahkhiirte populatsiooni suurus sellest, kas hoiualale jääb Linnamäe paisjärv praegustes mõõtmetes või taastatakse sealne looduslik jõesäng. Nahkhiirte arvukus võib loodusliku veekogu taastamisel isegi suurenda, sest looduslikud veekogud pakuvad putukatele mitmekesisemaid elupaiku.
Kokkuvõttes on ministeerium seisukohal, et praegune jõelise elupaiga kaitse ning senise kaitsekorra säilitamine on vajalik ja piisav nii siirdekaladele kui ka nahkhiirtele. Kui paisutamine lõpeb ja taastatakse jõe looduslik ilme, säilivad ka nahkhiirte liikumiskoridorid ja toidukohad.

Veel uudiseid samal teemal

13.08.2020|Keskkonnaministeerium

President Kaljulaid looduskaitsekonverentsil: Me oleme looduseusku rahvas

„Meie looduskaitse võib olla kirju ja kirev ning kindlasti mitte üheülbaline. Variatsioonid on head, teame seda bioloogidena,“ ütles president Kersti Kaljulaid, kes avas täna Kuressaares Eesti looduskaitse 110. sünnipäevale pühendatud konverentsi.

03.08.2020|Keskkonnaministeerium

Rene Kokk: Riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrashoid vajab selget plaani

Reedel käis keskkonnaminister Rene Kokk Tahkuna muinsuskaitsealusel endisel militaarobjektil, mida RMK korrastab. Hetkel suletakse seal ohtlikke luuke ja avasid ning tehakse piirdeid. Minister nentis, et riigimaal asuvate kultuurimälestiste korrastamise rolle on tarvis riigis laiemalt arutada. 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.