Sa oled siin

Nature-based Solutions konverents

24. oktoobrist 26. oktoobrini korraldavad Tallinna Ülikool ja Keskkonnaministeerium Tallinnas konverentsi „Nature-based Solutions: From Innovation to Common-use“, kus tutvustatakse loodusest inspireeritud innovaatilisi praktikaid ja teadmisi, mis aitavad lahendada kliimamuutusest ja linnastumisest tekkivat koormust linnadele ning looduskeskkonnale.

Maailm on vastakuti mitmete katsumustega, mis on seotud kliimamuutuse, jätkusuutmatu linnastumise ja loodusliku kapitali kaotamisega. Looduskatastroofide risk suureneb ja heaolu väheneb. Olukorra lahendamiseks saab looduslike ökosüsteemide ja nende teenuste omadusi uurida ning kasutada mitmetel kasulikel viisidel.

Looduspõhised lahendused (Nature-based Solutions – NBS) pakuvad võimalusi lahendada ühiskonna probleeme nagu kliimamuutus, veevarustuse ja toidu kindlustatus, tervis jm. läbi looduse jätkusuutliku haldamise ja kasutuse. Näiteks rohelised katused ja seinad linna hoonetel aitavad hoida kuumadel perioodidel temperatuuri madalamal, koguda tormivett, vähendada õhu saastatust ja tõsta inimeste heaolu suurendades samal ajal liigirikkust.

Looduspõhised lahendused loodav ka uusi „rohelisi“ töökohti ja majanduskasvu läbi uute toodete ja teenuste, mis väärindavad looduslikku kapitali selle ammendamise asemel.

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eestistumise ametlik konverents „Looduspõhised lahendused: innovatsioon igapäevaseks“ toob kokku juhtivad teadlased, poliitikud ja ettevõtjad kogu maailmast ja võimaldab neil jagada oma kogemusi, kuidas loodusel põhinevat innovatsiooni ja ökoinnovatiivseid tehnoloogiaid saab mitmetel elualadel kasutada.

Konverents keskendub viiele peamisele teemale:

  • Sini-rohetaristu nutikates linnades;
  • Integreeritud veemajandus looduslike süsteemidega;
  • IKT kui looduspõhiseid lahendusi ja ökosüsteeme toetav tööriist;
  • Ökoloogiline restaureerimine ökoinnovatsiooni abil;
  • Looduspõhised lahendused ringmajanduses.

73 protsenti Euroopa elanikest elavad täna linnades ja see number suureneb. Seetõttu on oluline, et linnastumine toimuks jätkusuutlikult. Linnade tõhusamaks muutmisel on oluliselt keskendutud nutilinnade arendamisele kuid neid tehnoloogiaid saab kasutada kooskõlas looduspõhiste lahendustega, et linnade vastupidavust ja kodanike heaolu veel enam suurendada.

Looduspõhistel lahendustel on palju potentsiaali ka veemajanduse probleemide lahendamisel. Mitmed linna alad on vastuvõtlikud üleujutustele ja tugevatele vihmadele ning pidevalt kasvavad meie ootused reovee puhastamisele. Looduspõhised sini-rohetaristu projektid saavad aidata nende probleemidega võitlemisel.
Konverents toob esile ka viimased info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) lahendused, mis võivad looduspõhiste lahenduste arendamist toetada. Nende hulka kuuluvad näiteks geograafiliste infosüsteemide (GIS) kasutamine, keskkonnaandmete analüüs ja mobiilsed rakendused, mis aitavad loodus-süsteeme paremini seirata, planeerida ning hallata.

Konverentsi peakõnelejateks on Siim Kiisler (Eesti keskkonnaminister), Ostap Semerak (Ukraina ökoloogia minister), Stewart Maginnis (Rahvusvaheline Looduskaitseliit), Hans Bruyninckx (Euroopa Keskkonnaagentuur), Patrick Child (Euroopa Komisjon), Lena Ek (Södra president), Marjolein Helder (Plant-E; Euroopa Innovatsiooninõukogu) ja paljud teised.

Lisaks konverentsile on planeeritud mitmed satelliit-üritused nagu JPI seminar ja töötuba, kohalik töötuba „Looduspõhised lahendused Eestis“. Ürituse raames kohtuvad ka rahvusvahelised organisatsioonid „Future Earth“, „Green Spider Network“, „Forest-based Sector Technology Platform“ ja „Deltares“. Rahvusvahelised looduspõhiste lahenduste projektid EnRoute ja ThinkNature korraldavad konverentsi ajal kohtumisi ja avavad oma platformid.

 

Lisainfo: Ivo Krustok, Keskkonnaministeeriumi teadusnõunik, 626 2924 või ivo.krustok@envir.ee

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.