Looduslikke radionukliide sisaldavad materjalid (Naturally Occuring Radioactive Material - edaspidi NORM) esinevad mitmetes loodusvarades ning need materjalid on olnud maakera lahutamatu osa juba tema tekke algusest saadik (ca 4,54x109 aastat tagasi). Neid leidub nii põhjavees kui ka teistes looduslikes materjalides.
NORM materjalid sisaldavad peamiselt radionukliide nagu uraan-238 (U-238) ja toorium-232 (Th-232) koos nende lagunemisritta kuuluvate tütar-radionukliididega ning kaalium-40 (K-40). Neile radionukliididele nagu ka mõnedele tütar-radionukliididele (näiteks Ra-226) on iseloomulik väga pikk poolestusaeg ja radioaktiivsel lagunemisel tekkiv alfakiirgus.
Kuna looduslikud radionukliidid on väga pika poolestusajaga, siis on nende puhul välistatud isegi väga madalate aktiivsuste juures radioaktiivse lagunemise ootamise taktika. Sellised jäätmed tuleb võimalusel puhastada, paigutada teatud tingimustel tavajäätmehoidlasse (kui seadusandlus seda võimaldab) või radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaika.
Loe täpsemalt
- Uuring direktiivi 2013/59/EURATOM looduslike radioaktiivsete ainete (NORM) nõuete ülevõtmise ettevalmistamiseks riigisisesesse õigusloomesse
- Radioaktiivsete jäätmete tekkimine Kambrium-Vendi veehaaret kasutavates veetöötlusjaamades
- Uuring 210Po- ja 210Pb-sisalduste kohta kambriumi–vendi veekompleksi põhjavees
- Looduslikke radionukliide sisaldavate materjalide puhastamine ning hinnang selle efektiivsusele
- Lisa: looduslikke radionukliide sisaldavate materjalide puhastamine ning hinnang selle efektiivsusele
- Looduslikke radionukliide sisaldavate ja looduslike radionukliididega saastunud materjalide käitlemise valikud
Kus leidub looduslikke radionukliide?
Looduslike radionukliididega saastunud materjalid
Osa nendest radionukliididest sadenevad veetorude sisepindadele, pöördekohtadesse jne. Sellisel viisil akumuleerub aja jooksul torudesse väljaarvamistasemeid ületavad kogused looduslikke radionukliide.
Pärast torude kasutusaja lõppu ei pruugi õnnestuda selliseid jäätmeid metallikokkuostjatele ja – käitlejatele üle anda. Metallijäätmeid võib tekkida ka katlamajade tehnosüsteemide demonteerimisel, tööstusseadmete demonteerimisel jne.
Esimese töö eesmärk oli hinnata, kui palju ja milliseid looduslikke radionukliide sisaldavaid ja nendega saastunud materjale Eestis tekib.
Teise töö eesmärk oli katsetada mitmesuguseid puhastusmeetodeid looduslike radionukliididega saastunud materjalidel ning anda hinnang, kas puhastatud materjale oleks võimalik hiljem taaskasutada.
Radionukliidid põhjavees