Sa oled siin

Looduskaitsekuu 2018 "Terve Eesti"

Eestis on alates 1980. aastast kenaks kombeks pidada kevadisel ärkamisajal looduskaitsekuud. Nüüdseks on see tore tava kestnud juba üle kolmekümne aasta. Looduskaitsekuu mõte on keskenduda hetkel olulistele teemadele ning need laiemas ringis lahti rääkida.

Käesoleva aasta looduskaitsekuu teemaks on „Terve Eesti“ ning selle raames soovime rääkida nii meie looduse tervisest kui ka sellest, kuidas see mõjutab inimese tervist.

Tunnetuslikult teame kõik, et looduses liikumine annab hea enesetunde. Viimasel kümnendil on tehtud rohkesti teadusuuringuid, mis kinnitavad selle tunnetusliku seose olemasolu – nii on leitud näiteks seos antidepressantide väljakirjutamise ning linnaroheluse puudumise vahel, inimese vererõhule mõjub positiivselt aga juba loodusfoto vaatamine, rääkimata looduses liikumisest jne. Soovimegi looduskaitsekuul sellistest seostest lähemalt rääkida. Samuti räägime meie looduse tervisest ja ka selle parandamise olulisusest. Rabade taastamine, kalade rändeteede avamine, pärandniitude hooldamine - need kõik on meie tänase loodushoiu oluline osa. Loodame, et nende seoste mõistmisel annab võimaluse teha teadlikumaid valikuid nii oma tervise kui looduse osas.


Looduskaitsekuu algab 13. mail, emadepäeval, mis on ühtlasi looduskaitsepäev, ning lõpeb 5. juunil ehk maailma keskkonnapäeval.

 

Tutvu lehe allpool looduskaitsekuu raames toimuvate ürituste, näituste ja matkadega.

 

 

Mida looduskaitsekuul teha saab?

Põhja-Eesti, Kesk-Eesti ja Ida-Virumaa

Looduskaitsekuu raames toimuvad üritused/matkad Harju-, Järva- ja Raplamaal:
 

 • 5. maist-16. juunini „Kiibi või kaota“

  Tallinna kõigis linnaosades viib Keskkonnaamet koostöös Varjupaikade MTÜ-ga läbi lemmikloomade soodushinnaga kiipimise ja registreerimise väliaktsiooni „Kiibi või kaota“. Hind tallinlasele vaid 5 eurot! Lisainfo ja töögraafik.
 • 12. mail ekskursioonid Kloostrimetsa soo õpperajal

  Ekskursioonid algavad 12. mail kell 11.00 ja 13.00 Tallinna botaanikaaia peavärava juurest parkimisplatsilt. 2,5 km pikkusel ringkäigul Kloostrimetsa soo õpperajal saab teada soode väärtusest, tutvutakse sooraua leiukohaga ning antakse ülevaade soomaagi ehk sooraua kunagisest kasutamisest, aga ka turbasammaldest ning teistest soo-aladel kasvavatest taimedest. Kloostrimetsa sood tutvustab Marit Kasemets. Ekskursiooni kestuseks on 1,5 tundi, grupi suuruseks kuni 15 inimest. Kaasa võiks võtta veepudeli ning riietuda vastavalt ilmaoludele.
  Palume registreeruda hiljemalt 08. maini telefonil 6 062 663 või e-post: marit.kasemets@botaanikaaed.ee
  Korraldab Tallinna Botaanikaaed, toetab SA KIK
 • 13. mai Tallinna loomaaias looduskaitsekuu algus,
  emadepäev ja rahvusvaheline rändlindude päev. Sissepääs loomaaia piletiga. Info: www.loomaaed.ee
 • 15. mail pidulik looduskaitsekuu avamine Tallinnas Nõmme spordikeskuses kell 13.00-15.00. Tutvustatakse looduskaitsekuu sündmusi ja antakse üle Kumari nimeline looduskaitsepreemia ja Eesti looduskaitse märgid. Kavasse kuulub retk terviserajale ja seal nähtu talletamine looduskaitsevaatluste andmebaasi. Osalevad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja keskkonnaminister Siim Kiisler. Osalemine kutsetega.
 • 15. mail matk Mustjõe rohealal Tallinnas

  Matk algab Mustjõe bussipeatusest kell 15.00.
  Matka eesmärk on tutvuda piirkonna looduse ja hiljuti NATTTOURS projekti raames valminud linnuvaatlustorniga. Jalutatakse piki Mustjõge Rocca al Mare promenaadini ja sealt linnuvaatlustornini. Tutvustatakse Mustjõe veekvaliteeti ja tehnilisi lahendusi selle parandamiseks. Matk lõpeb linnuvaatlustornis, kus saadakse teada Mustjõe piirkonnas pesitsevatest lindudest ning osalejad saavad nautida kaunist vaadet Kopli lahele. Kontaktisik: Triin Sakermaa, 640 4287, korraldab Tallinna Keskkonnaamet
 • 16. mail uuendatud eElurikkuse andmeportaali avamine ja seminar kell 11-14
  Teaduste Akadeemia, Kohtu 6, Tallinn
  eElurikkuse portaali kaudu on Eesti eluslooduse andmed ühest kohast kättesaadavad. Portaalis kuvatakse rohkem kui 2 miljonit liigi esinemise kirjet, liigi vaatlustest kuni DNA põhiste andmeteni. Andmeportaalis on andmeid enam kui 28 000 Eestist leitud liigi kohta. Liikide esinemise info on seotud nende seisundiga (nn. Punase raamatu andmestik), looduskaitse staatuse jm. andmestikuga. Liikide infot saab otsida ja kuvada ka kaardirakenduse kaudu.  Lisaks palju muud infot Eestist leitud liikide kohta. Andmeportaali arendajaks on Eesti teaduse taristu teekaardi projekt NATARC.
  Portaali uuendamise puhul toimub koostöös GBIF Euroopa liikmesriikide esindajatega seminar (inglise keeles) globaalse ja rahvuslike elurikkuse andmeportaalide ülesannetest ning koostööst.
  Lisainfo ja registreerimine: www.natmuseum.ut.ee
 • 23.-25. mail Tallinna loomaaias EAZA (Euroopa Akvaariumite ja Loomaaedade Assotsiatsioon) Liigikaitse Foorum. Sündmus on kinnine, kuid konverentsi saab jälgida reaalajas toimuva veebiülekande kaudu. Täpsem info.
 • 24. mail Tallinna Botaanikaaias parkide päevale pühendatud matk „Botaanikaaed kui maastikupark“ kell 18:00-20:00
  Matka käigus tutvutakse dendropargi kui pargi alamliigiga, tutvutakse taimesüstemaatika, dendropargi loomise põhimõtetega ning sellega, kuidas erinevad rühmad dendropargis paiknevad. Eesti keelset matka juhendab Olev Abner.
  Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. NB! Muru võib olla märg ja määrida jalanõusid. Botaanikaaeda sõidavad linnaliini bussid nr. 34A ja 38 (väljuvad Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 20-25 minutit ja bussist tuleb väljuda Kloostrimetsa peatuses. Kogunemine parkla kassa juures.
  Eelregistreerimisega (alates 15.05.2018): Reet Vaiksalu, Reet.Vaiksalu@tallinnlv.ee, tel. 640 4765
  Korraldajad Tallinna Keskkonnaamet koostöös Tallinna Botaanikaaiaga
 • 24. mail parkide päevale pühendatud matk Merimetsa kaitsealale kell 18:00-20:00.
  Matka käigus saavad osalejad ülevaate Merimetsa kaitseala loomisest, seal leiduvatest väärtustest kui probleemidest ning igaühe õigusest. Õpetlikud ja aktiivsed tegevused lastele. Eesti keelset matka juhendab Timo Kark.
  Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. Kogunemine Kolde pst. ja Pelguranna tn ristumiskoha nurgal, terviseradade kaardi ees. Kaitseala läheduses peatub linnaliini buss nr. 40 (väljub Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 25 minutit, bussist tuleb väljuda Supelranna peatuses ning liikuda Pelguranna tänavalt Kolde pst suunas.
  Eelregistreerimisega (alates 15.05.2018) Reet Vaiksalu, Reet.Vaiksalu@tallinnlv.ee, tel. 640 4765. Korraldab Tallinna Keskkonnaamet, toetab SA KIK
 • 24. mail Tallinna Botaanikaaias seminar „Looduspärand kultuuripärandis“ kell 11:00-16:00.
  Parkide päevale pühendatud seminari eesmärgiks on avardada osalejate vaatenurka mõistmaks looduspärandi tähtsust meie kultuuripärandi kõrval. Osalejad saavad teadmisi märkamaks meid ümbritsevas keskkonnas nii loodus- kui kultuuripärandit ning kuidas erinevaid väärtusi säilitada ja neid esile tuua. Oodatud on omavalituse spetsialistid, maastikuarhitektid, arhitektid, planeerijad, aednikud ja teised keskkonnaga tegelevad spetsialistid.
  Osalemiseks saab registreerida (kuni kohti jätkub) 22. maini 2018.
  Osavõtutasu on EMALi liikmetele/ üliõpilastele ja Tallinna LV liikmetele 20€, kõigile teistele 25€. Kohvipaus ja lõunapaus hinna sees.
  Registreerida saab siin.
  Kontaktisik: Kristiina Kupper, Kristiina.Kupper@tallinnlv.ee, tel. 640 4400
  Korraldavad Tallinna Keskkonnaamet, Tallinna Ülikool ja Eesti Maastikuarhitektide Liit
 • Ida-Virumaa looduskaitsekuu matk 26. mail (vene keeles)

  Matkame Kurtna järvestiku radadel, räägime kaevandamise mõjudest inimese ja looduse tervisele. Retke juhib Gradislava Jušmanova.
  Buss matkale väljub kell 9 hommikul Narva Peetri platsilt, tagasi Narva jõuame kell 15.30.
  Lisainfo ja registreerimine: Julia Kropatševa, julia.kropatseva@keskkonnaamet.ee, 5664 6031
 • Ida-Virumaa looduskaitsekuu matk 26. mail (eesti keeles)

  Põlevkivikaevandamise ja -tööstuse mõjudest loodusele ja inimesele kõneleme Kohtla-Nõmme kaevanduses ja Aidu karjääris. Buss matkale väljub kell 9 hommikul Iisaku bussipeatusest, 9.30 Jõhvi Kontserdimaja parklast ja 9.45 Kohtla-Järve Prestone parklast. Tagasi Iisakusse jõuame kell 15.
  Lisainfo ja registreerimine: Anne-Ly Feršel, anneli.fersel@keskkonnamet.ee, 5332 8287

 • 26.-27. mail looduskaitsekuu matkapäevad „Terve Eesti“ -  20 tasuta matka kaitsealadele üle Eesti kõigist maakonnakeskustest.

  Kutsume looduskaitsekuu matkapäevadega märkama looduse ja tervise vahelisi seoseid. Liikumine looduses virgutab vaimu ja keha ning paneb unustama muremõtted. Kevadel leidub mitmeid taimi toidulaua rikastamiseks ja tervise turgutamiseks. Matkadele vajalik eelnev registreerimine kuni 23. maini või kohtade täitumiseni. Täpsem info Keskkonnaameti kodulehelt.
  Looduskaitsekuu matkasid korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel.
 • 29. mai Tallinna loomaaias Smart Zoos Interregi projekti lõpuüritus. Kutsetega, registreeritud osalejaile.
 • 30. mai – 06. juuni Tallinna loomaaias kevadlillede näitus keskkonnahariduskeskuse fuajees. Sissepääs loomaaia piletiga.
 • 04. juuni Tallinna loomaaias Veskimetsa püsinäituse ja Smart Zoos interaktiivse õpperaja avamine. Registreeritud osalejaile, info kodulehel www.loomaaed.ee
 • 13.-16. juuni 2018 loodusfestival

  Mitmekesine loodusfestivali programm toimub Tartus ning Tallinnas. Loodusfestival kutsub märkama ja väärtustama loodust linnaruumis: fotokonkurss, filmiõhtud, töötoad, loodusretked ja palju muud. Täpsem info. Loodusfestivali toetab SA KIK.
 • 15.-16. juuni 2018 üle-eestiline loodusvaatluste maraton

  Üle-eestiline loodusvaatluste maraton kutsub uurima oma koduümbruse elurikkust 19 vaatluspunktis. Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat. BioBlitz. Kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liike otsitakse harrastusvaatlejate ja -teadlaste abiga. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul.
  Täpsem info.
  Loodusvaatluste maratoni korraldavad TÜ loodusmuusem ja botaanikaaed ning Loodusuurijate Selts koostöös kaaskorraldatajate vaatluskohtadel. Toetavad SA KIK ja Hasartmängumaksu Nõukogu.
 • Igas Eesti maakonnas on avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal 2018“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus. Igal rajal on 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Koostöös Tervise Arengu Instituudiga ja pühendatuna tänavusele looduskaitsekuu teemale "Terve Eesti" on sel aastal kõigil radadel ka mõned sellised ülesanded, mis suunavad matkaja mõtlema oma tervisele.
  Lisainfo avastusradade kohta on siin.

Saared ja Lääne-Eesti

Looduskaitsekuu raames toimuvad üritused/matkad Hiiu-, ja Saaremaal ning Lääne-Eestis:
 

 • 9. mail kutsub RMK Kabli külastuskeskus Pärnu linna koolide õpilasi ( 1.-5.klass) Tammiste metsarajale õue õppima ja kevadist loodust kaema. Õuesõppimise päeval omandatakse teadmisi igaüheõigusest, matkatarkustest ja metsaloodusest. Täpsem info.
 • 12. mail RMK matkapäev Nõva puhkeala matkaradadel.

  10.00 – 10.30 kogunemine ja tutvumine külastuskeskusega
  10.30 - 13.30 matk Liivase ranna - Peraküla õpperajal (4,4 km). Matka lõpetame väikese eine ja tee joomisega. Eelregistreerimine 9. maiks info.nova@rmk.ee.
  Täpsem info.
 • 12. mail RMK kevadine pärimusmatk Loonal.

  Tähistame looduskatsekuud maikuise looduse ja põnevate lugudega! Loona on iidne hülgeküttide asula, pärimuse järgi olevat praeguse mõisa asemel olnud klooster. Matka pikkus 3 km. Vahepausiks leiame toreda piknikukoha. Lapsed saavad emadepäeva puhul emadele kingituse meisterdada.  Matkajuhiks Saaremaa kohapärimust uurinud retkejuht ja folklorist Lona Päll. Registreerumine 527 7421; info.vilsandi@rmk.ee
  Buss väljub Kuressaare bussijaama tagusest parklast kell 10.30. Täpsem info.
 • 13. mail Palade Loodushariduskeskuse loodusretk ravivate taimedega (kell 11.00- 14.00)
  5 km pikkune retk algab ja lõpeb Palade Loodushariduskeskuse Soera Talumuuseumi õuel.
  Soera talutoas mõtleme end tagasi aegadesse kui inimese ja looduse suhe oli lähedane ja tähenduslik. Retk algab talu õuelt, kulgeb mööda väikeseid külavaheteid, mille lähedusse jäävad huvitava taimestikuga soosaared, vanad karjamaad ja talud. Õpime ravimtaimi, räägime nende kasutusest. Iga matkaline saab väikese paberkoti, kuhu saab endale tee jaoks ürti koguda. Peatuse ja teejoomise teeme talu õues, kus kuulame perenaise kogemusi ravimtaimedest, joome ravimteed, maitseme karaskit ja puhkame jalgu.
  Kaasa väike leivakott!
  Rada on kõigile kergesti läbitav. Loodusretkele on oodatud kõik huvilised, väga oodatud on perede osavõtt. Osavõtus soovist teatada: Karin Poola:paladelhk@gmail.com, 53422087
  Korraldab Palade Loodushariduskeskus SA KIK toel.
 • 19. mai Matk Abruka saare loodusradadel kell 9.30 – 13.30
  Abrukale pääseb Roomassaare sadamast, kust väljub kell 8.30 Abruka postipaat. Tagasi Roomassaarde sõidab paat Abruka sadamast kell 15.30. Täiskasvanu ühe suuna pilet maksab 3 eurot.
  Abruka saar on looduskaitseala. Matk toimub kaitsealuses 200 aastaste  pärnadega  laialehises salulehtmetsas, tutvutakse seda metsatüüpi iseloomustavate liikidega, ravim- ja toidutaimedega. Matkame rannaniidule ja vana sadama lähedal asuvasse linnuvaatlustorni, kust  on võimalik vaadelda  lisaks veelindudele ka merikotkaid ja hülgeid. Kindlasti võtta kaasa mitmetunniseks rännakuks vajalik eine. Matka juhib Abrukalt pärit bioloog Gerta Nurk.
  Vajalik registreeruda anne.teigamagi@syg.edu.ee või telefonil 56 577 881. Osalejate arv on piiratud, sest postipaat mahutab kokku ainult 24 inimest.
  Korraldab Saaremaa Ühisgümnaasiumi keskkonnahariduskeskus SA KIK toel
 • 19. mail Matsalu rahvuspargi külastuskeskuses muuseumiöö, linnuretk ornitoloogiga.

  Koguneme Penijõe mõisa juures kell 18.00, kust stardime Penijõe matkaraja 5 km pikkusele ringile. Retke teejuhiks ja abiks linude äratundmisel on ornitoloog Olavi Vainu. Pausi teeme vaatetorni juures. Orienteeruv lõpp kell 21. Kontakt: info.matsalu@rmk.ee Täpsem info.
 • 19.mail Lahemaa rahvuspargi külastuskeskuses muuseumiöö kell 18-21. Rohevahetus, kirbuturg, öömatk. Rohevahetusel saab vahetada või ära anda ilu- ja tarbetaimi, seemneid, sibulaid, juurikaid ning aiatarbeid. Kirbuturg kui taaskasutajate pidu ehk ühe vana saab teise uueks. Töötuba kui meisterdajate pidu. Kevadkohvik. Õppeklassis süütavad tuled pidurüüs binokulaarid, et valgustada taimede salamaailma. Kell 21.30 ööretk  Peeter Hussariga kui loodusesõprade pidu Kontakt: info.lahemaa@rmk.ee , 329 5555.
  Täpsem info.
 • 19. mail Muuseumiöö Oandu külastuskeskuses.

  Kutsume metsa, mets on pidu hingele!
  Teeme uksed lahti 10.00 kuni 22.00. Kogu päeva käib näitustemäng  "Avasta Oandut".
  14.00 - 18.00  Mürgine või söödav piduroog? Taimetarga ringkäigud igal täistunnil.
  14.00 – 18.00 Matkalise kohvik. Pakume kuuma teed ja külma jooki, eine võtab igaüks ise kaasa.
  Isetegija töötuba. Meisterdame ise ja koos meistriga.
  21.30  -  Laternamatk. Raja pikkus 3-4 km. NB! Laternamatkale palume kindlasti ette registreerida, sest kohtade arv on piiratud! Täpsem info.
 • 20. mail loodusvaatluste kogumise retk Silma Õpikojas kell 10-12.30

  Silma Õpikoda korraldab 20. mail ühise loodusvaatluste kogumise retke, mille käigus kogutakse ühiselt vaatlusi Silma looduskaitsealal elavate liikide kohta. Peale retke talletatakse vaatlused loodusvaatluste andmebaasi. Retkel osalejad saavad praktilise oskuse rahvateaduse projektides osalemiseks. Retke juhendab Marko Valker.
  Lisainformatsioon: Osalejatel palume kaasa võtta nutitelefoni, kasuks tuleb ka fotoaparaat. Matka jooksul läbime 4 km. Retk on jõukohane ka lastele ja vanematele inimestele. Vajalikud on kummikud.
  Registreerumine: Marko Valker (tel 56678621; e-post: marko.valker@gmail.com)
  Loodusvaatluste kogumise retke korraldab Silma Õpikoda SA KIK toetusel.
 • 25. mail rabahommik Kodeste soos kell 4.00-8.00
  Koidikumatk avastamaks Hiiumaa sooderiiki.


  Matkame Tahkuna looduskaitsealal peituvasse Kodeste sohu. Nagu ikka lõpetame oma retke ühise hommikupudru ja tee-kohviga. Retkelistel tuleb arvestada 5-6 km matkaga metsa- ja soomaastikus, nii et vettpidav jalavari ja ilmastikule vastav riietus on olulised. Kogunemine Kärdlas pritsumaja parklas, kust buss viib retkelised matka alguspunikti ja toob hiljem tagasi. Palume eelnevalt registreeruda info.ristna@rmk.ee, 5322 9499. Täpsem info.
 • 26.-27. mail looduskaitsekuu matkapäevad „Terve Eesti“ -  20 tasuta matka kaitsealadele üle Eesti kõigist maakonnakeskustest.

  Kutsume looduskaitsekuu matkapäevadega märkama looduse ja tervise vahelisi seoseid. Liikumine looduses virgutab vaimu ja keha ning paneb unustama muremõtted. Kevadel leidub mitmeid taimi toidulaua rikastamiseks ja tervise turgutamiseks. Matkadele vajalik eelnev registreerimine kuni 23. maini või kohtade täitumiseni. Täpsem info Keskkonnaameti kodulehelt.
  Looduskaitsekuu matkasid korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel.
 • 3. juuni loodus ja kultuuriretk Nedrema–Kurese–Soontagana

  Start kell 9 Looduse Omnibussiga Tallinnast Rahvusraamatukogu juurest; tagasi Tallinnas kell 19. Külastame üht Eesti ja kogu Euroopa suurimat puisniitu Nedremal ja Kurese maastikukaitsealal asuvat Kurese loodushoiutalu, kus imetleme pärandkoosluste ilu ja looduslikku mitmekesisust ning tutvume nende taastamise ja hooldamise praktilise poolega. Urmas Vahuri juhtimisel tutvume Kurese sumbkülamaastikuga, kus tänaseks on säilinud hoonete kivivaremed, kaevud, keldrid, põlised teed, kalmed, linnusevallid, põlispõllud, pühapaigad ja kiviaedadega ääristatud külatänavad. Käime ära Soontagana maalinnas, mis on Lääne-Eesti üks esinduslikumaid muinaslinnuseid.
  Kaasa tuleks võtta piknikuks oma söök ja jook. Riietuda vastavalt ilmastikule. Jalgsimatk kokku u 12-13 km (Nedremal 1,5 km, Kuresel 6 km, Soontaganal 5 km).
  Registreerimine: retked@looduseomnibuss.ee või telefonil 5647 6297.
  Täpsem info: www.looduseomnibuss.ee
  Retk toimub Looduse Omnibussi ja Balti Keskkonnfoorumi LIFE Viva Grass projekti koostöös, toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
 • Igas Eesti maakonnas on avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal 2018“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus. Igal rajal on 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Koostöös Tervise Arengu Instituudiga ja pühendatuna tänavusele looduskaitsekuu teemale "Terve Eesti" on sel aastal kõigil radadel ka mõned sellised ülesanded, mis suunavad matkaja mõtlema oma tervisele.
  Lisainfo avastusradade kohta on siin.

 

Lõuna-Eesti

Looduskaitsekuu raames toimuvad üritused/matkad Lõuna-Eestis:
 

 • 1. mail matkamaraton Elvas kell 11.00-17.00

  Viiendat korda toimuv matkamaraton viib meid sel aastal Elva linna radadele. Väikestele matkasellidele on eraldi rada koos retkejuhiga. Päevaprogrammi mahub soojendus, kosutuspaus rajal. Raja lõpus ootab matkasupp ning õnneloos. Vajalik eelregistreerimine aadressil www.elvaturism.ee
 • 4. mai Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ekskursioon „Elu loomariigis, 18+“ kell 19.00-20.00 Tartu tudengipäevade raames.
  Andro Truuverk räägib teemadest, millest tavaliselt ei räägita ehk miski pole tabu loomariigis. Üritusele on oodatud vähemalt 18-aastased inimesed. Tasuta.
 • 6. mai Tartu Ülikooli loodusmuuseumi linnuretk Aardla ja Ilmatsalu linnualadele
  kell 9.30-15.30.

  Juhendab Margus Ots (EOÜ). Väljasõit Tartust Vanemuise 46 eest.
  Osalustasu 8 € lastele 5 €. Vajalik eelregistreerimine tel 7376076 , loodusmuuseum@ut.ee.
  Toetab SA KIK
 • 6. mail matk Eestimaa lõunatippu.

  ELKS Varstu osakond kutsub kõiki Võrumaale Mõnistesse 6. mail matkale „Eestimaa puutumatu lõunatipp. Kauaks?“. Kogunemine 10.30 Mõniste rahvamaja juures Kuutsil.
  10.30  Ülevaade Peetrijõe maastikukaitsealast, Eestimaa lõunatipu matkarajast ja võimalikest Kalkahju ja Naha dolokivi kaevandusaladest – Tarmo Denks, Tõnu Lindeberg.
  12.00 Kalkahju paljandi ja kaevandusalaga tutvumine - Hele Tulviste, Anneli Palo.
  13.00 Bussisõit kuni Naha külani. Jalgsimatk lõunatippu (5km).
  14.00-15.00 Piknik. Pakume teed ja küpsetame vorstikesi (korraldaja poolt).
  16.30 Matkapäeva lõpetame Karisöödi pargis.
  Eelregistreerimine ei ole vajalik. Oodatud on kõik, kes hoolivad loodusest ja tema säilimisest. Kohalikele jalgsi tulijatele on tellitud buss.
  Matk kulgeb osaliselt mööda Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkarada, piki Eesti-Läti piiri. Jalutame mööda imekaunist Peetri jõe käänulist kõrget kaldapealset. Lõunatipu puhkemaja juures teeme lõket ja joome teed. Tagasi busside juurde tuleme juba teist rada pidi.
  Info 5102242-Silver Sild.
  Matka korraldab Eesti Looduskaitse Seltsi Varstu osakond, toetab SA KIK
 • 11. mail linnuretk Võru Kreutzwaldi pargis

  Kogunemine 20.00 Kreutzwaldi kuju juures, et teha väike jalutusretk ja saada tuttavaks nii pargis kui Tamula järve kaldal elavate lindudega. Linnuretke juhendab Jaanus Tanilsoo. Lisainfo: Diana Pungar diana.pungar@keskkonnaamet.ee, 53006696. Kohale võib tulla ka ette teatamata. Toetab SA KIK.
 • 12. mail Lilli loodusmaja matkapäev „Tervis puudest ja taimedest“ kell 12.00- 16.00

  Matk Lilli loodusmaja 3 km pikkusel õpperajal, tutvume söödavate ja mürgiste taimedega. Korjame kaasa teetaimi. Loodusmajas räägib Irje Karjus kevadistest toidu- ja ravimtaimedest. Valmistame ja maitseme erinevaid taimeteesid. Matka juhendab Ly Laanemets. Pakume lõunaks taimset ja tervislikku lõunat. Maksumus 5 eurot inimene. Kaasa palume võtta oma tassi, lusika ja supikausi.
  Vajalik etteregistreerimine: Ly Laanemets, tel 5132994, ly@looduskeskus.ee
  Korraldab Lilli Looduskeskus, toetab SA KIK
 • 12. mail ringkäik Tartu loodusmaja talveaias kell 16:00- 17:00

  Veidi teistmoodi ringkäigul saab teha tutvust talveaia elanikega ning piiluda loomatuppa. Ringkäigul luuakse seoseid meid ümbritseva looduse ja tervise vahel. Saab aimu, miks lüüakse häirekella kahekraadise kliimasoojenemise pärast ning miks on vaja teada, keda kodus kohata või pidada võib. Keskkonnateadlikkuse tõstmise eesmärgil rajatud talveaed on põnev koht, kus saab näha valmivaid kohviube ja toimekaid punakõrv-ilukilpkonni!
  Lisainfo ja registreerumine.
 • 12. mail looduskaitsekuu jalgsimatk Otepää Pühajärve loodusradadel kell 12- 14

  Matkatakse kuni 6 km, tutvutakse Pühajärve äärsete vaatamisväärsustega. Loodusgiid räägib piirkonna ajaloost ja tänapäevast, tutvustab loodust, vaatamisväärsusi ja pajatab nendega seotud lugusid. Pikniku pidamise võimalused (enda moonakotist) ühes kahest Angunina poolsaare lõkkekohas .
  Soovitused: Palume matkale riietuda vastavalt hetke ilmaoludele. Soovituslik on kihiline riietumine ja peakatte olemasolu. Kaasa sobib võtta ka 0,5l pudeliga vett ja väike suupiste. Väike matkakott isiklike asjade jaoks (kuhu saab näiteks seljast riideid vähemaks panna).
  Matka korraldab Loodusturism, toetab SA KIK
 • 12. mail retk Pala kooli õpperajal kell 15.00-18.00

  Matkajuht Vahur Sepp räägib tervisest ja loodusest ning looduse tervisest. Koguneme 15.00 Pala kultuurimaja parklas, matkatakse Pala ümbruse õpperajal umber 5 km.
  Matka toetab SA KIK.
 • 13. mail emadepäeva kanuumatk Soomaal

  Tipu Looduskool kutsub 13. mail looduskaitsekuu raames emadepäeva kanuumatkale Soomaale. Kogumine kell 11 Mulgi heinamaa laagriplatsi juures. Liikudes Soomaal matkasarja seekordsel etapil keskendume looduse ja tervise seostele ning nagu ikka ootavad osalejaid põnevad ülesanded. Võta pere ja sõbrad punti ja tule matkale! Osalustasu täiskasvanutele 15 EUR, alla 14 -aastastele 10 EUR (hinna sees kanuude rent ja toitlustus). Täpsem info ja registreerimine Tipu Looduskooli kodulehel.
  Korraldab Tipu Looduskool, toetab SA KIK
 • 16. mail Õnnelik õhtu õues Tartu loodusmajas ja loodusmaja pargialal kell 16.00-23.30

  Uurime ja avastame pargi elurikkust ja eluta looduse mitmekesisust. Mõnusal õhtupoolikul loodusmaja pargis jagub tegevusi igas vanuses osalejatele. Avasta kivimaailma saladusi, osale loodust ja pargi ajalugu tutvustaval pargiretkel ja seikle linnuotsimismängus! Rohenäppudele pakub elevust taimemüük ja rohevahetus ning õhtu lõpetab kl 22.00 algav nahkhiireretk!
  Täpsem info ja ajakava Tartu loodusmaja kodulehel.
  Korraldab Tartu Loodusmaja SA KIK toetusel
 • 19. mail Vapramäe loodusmaja perepäev kaladest, kell 12.00-16.00

  Kogunemiskoht Vapramäe Loodusmaja, Vissi küla, Nõo vald
  Toimub praktiline kalapüük Elva jõel, õpime kalaliike, seda, kuidas kala püüda ja teeme kalasuppi. Võimalusel võtke kaasa oma kalapüügivahendid. Riietus ja jalanõud vastavalt ilmale. Vajalik eelregistreerimine Rein Kiiman, asarum@hot.ee, 56451150.
  Täpsem info.
  Korraldab Varparmäe loodusmaja SA KIK toetusel
 • 19. mai muuseumiöö TÜ loodusmuuseumis ja botaanikaaias kell 18.00-23.00.
  Tasuta. Täpsem info.
 • 19. mail muuseumiöö Karula rahvuspargi külastuskeskuses kell 18-21

  Tasuta. 18.00 tegevused lastele,19.00 jutustab lugulaule Vana-Võrumaa laululooja ja kirjamees Pulga Jaan. Rohevahetus 15. 00 Vanaema Aias. Tasuta.
 • 19. mail muuseumiöö ja öömatk Pähni looduskeskuses

  „Öös on pidu" matk Pähni metsamuuseumist Paganamaa kaudu Krabi kõrtsi. 19-20 kõnelevad Pähni metsamuuseumi pildid ja esemed, kuidas peeti metskonnas pidu. 21 algab üllatustega öömatk Paganamaal pikkusega 3 km, pidu jätkub Krabi kõrtsis lõkke ja eri ajastutega. Matkast osavõtjatele pakume suppi. Matkabuss Kubijalt Krabile kl 20.18, tagasi Võrru 00.01 (pilet 4.-). Registreerumine tel. 501 9564. Lisainfo.
 • 26.-27. mail looduskaitsekuu matkapäevad „Terve Eesti“ -  20 tasuta matka kaitsealadele üle Eesti kõigist maakonnakeskustest.

  Kutsume looduskaitsekuu matkapäevadega märkama looduse ja tervise vahelisi seoseid. Liikumine looduses virgutab vaimu ja keha ning paneb unustama muremõtted. Kevadel leidub mitmeid taimi toidulaua rikastamiseks ja tervise turgutamiseks. Matkadele vajalik eelnev registreerimine kuni 23. maini või kohtade täitumiseni. Täpsem info Keskkonnaameti kodulehelt.
  Looduskaitsekuu matkasid korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel.
 • 13.-16. juuni 2018 loodusfestival

  Mitmekesine loodusfestivali programm toimub Tartus ning lisaks ka Tallinnas, Pärnus ja mujal. Loodusfestival kutsub märkama ja väärtustama loodust linnaruumis: fotokonkurss, filmiõhtud, töötoad, loodusretked ja palju muud. Täpsem info. Loodusfestivali toetab SA KIK.
 • Igas Eesti maakonnas on avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal 2018“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus. Igal rajal on 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Koostöös Tervise Arengu Instituudiga ja pühendatuna tänavusele looduskaitsekuu teemale "Terve Eesti" on sel aastal kõigil radadel ka mõned sellised ülesanded, mis suunavad matkaja mõtlema oma tervisele.
  Lisainfo avastusradade kohta on siin.

 

Viimati uuendatud: 24. mai 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.