Läänemere veealuste biotoopide, elupaikade ja biotoobikomplekside punane nimekiri (2013)

HELCOMi veealuste biotoopide ja elupaikade klassifikaator (HELCOM HUB) defineerib kokku 328 bentilist ja pelaagilist elupaika. HELCOM HUBi biotoopidest hinnati 209 biotoobi ohustatust, millest 59 kanti punasesse nimekirja. Hinnatud biotoopidest liigitati 73% kategooriasse LC, mistõttu ei peeta neid käesoleval ajal hävimisohus olevaks. Kõige tõsisemasse ohukategooriasse CR liigitati vaid üks biotoop – afootilised mudased põhjad, kus on ülekaalus islandi hiilakarp (Arctica islandica).

Punase nimekirja hindamistulemused näitavad, et paljud ohustatud biotoobid esinevad Läänemere sügavates piirkondades. Sügavates piirkondades kaudselt hapnikukadu põhjustav eutrofeerumine on neist biotoopidest enamiku ohustatuse põhjuseks. Paljud pehmetel ladestustel esinevatest süvabiotoopidest on kahanenud/alla käinud destruktiivsete kalapüügiviiside nagu põhjatraalimine tõttu. Pealegi esinevad paljud punasesse nimekirja kantud biotoobid Läänemere edelaosas nendele biotoopidele iseloomulike liikide soolsusest sõltuva leviku tõttu.

Punasesse nimekirja kanti kõik kümme HELCOM HUBis defineeritud biotoobikompleksi, mis sisalduvad ka ELi elupaikade direktiivi I lisas. Jõgede lehtersuudmed (kood 1130) liigitati kategooriasse CR peaaegu kõikide Läänemere lehtersuudmete looduslike funktsioonide tõsise muutumise tõttu. Kõiki biotoobikomplekse hinnati nende kvaliteedi allakäigu põhjal viimastel aastakümnetel, välja arvatud merepõhjast erituvate gaaside mõjul moodustunud struktuuride (“sambad”) kompleks (kood 1180), mis kanti punasesse nimekirja harukordsuse põhjal.

HELCOMi Läänemere veealuste biotoopide, elupaikade ja biotoobikomplekside punane nimekiri on nelja-aastase töö tulemus, milles osales üle 30 eksperdi Läänemere kõikidest rannikuäärsetest riikidest. Aruanne kirjeldab punase nimekirja hindamistulemusi ja -metodoloogiat ning pakub välja kaitsemeetmeid ohustatud biotoopidele.

Läänemere veealuste biotoopide, elupaikade ja biotoobikomplekside punane nimekiri

Red List of Baltic Sea underwater biotopes, habitats and biotope complexes

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.