Sa oled siin

Läänemere riikide säästva arengu koostöö

Läänemere riigid teevad säästva arengu alal koostööd 1992.aastast, kui piirkonna välisministrid kutsusid ellu Läänemeremaade Nõukogu (LMN).

Läänemeremaade Nõukogu juhivad roteeruvalt kõik riigid ja 2014. aasta 1. juulist 2015.aasta juuni lõpuni juhib tööd Eesti. Tegevusi koordineerib Välisministeerium.

2014. aasta juunis kinnitati Läänemeremaade Nõukogu uuteks eesmärkideks regiooni identiteet; jätkusuutlikkus ja edukus ning tsiviiljulgeolek.

Eesti eesistumisega algab uute eesmärkide elluviimine. 2014. aasta on Eesti jaoks Läänemere aasta, sest juhitakse ka Balti ja Põhja-Balti koostööd ning koos Soome ja Venemaaga korraldatakse erinevaid Läänemere keskkonnaga seotud tegevusi. 2014. aasta juulist algab ka HELCOMi eesistumise 2-aastane periood.

Läänemeremaade Nõukogu ekspertgruppe juhivad Eesti eesistumise ajal vastavad ministeeriumid. Keskkonnaministeerium juhib Baltic21 ekspertgrupi tööd, mis tegeleb säästva arengu teemal riikide ühisprojektide algatamise ja elluviimisega.

Kuni 2015.aasta lõpuni on peamisteks teemadeks kliimamuutused; säästev tarbimine ja tootmine; säästvat arengut toetav innovatsioon ja haridus ning linna- ja maapiirkondade säästev areng. Eesti eesistumise ajal hinnatakse Baltic21 ekspertgrupi senist tegevust ja eesmärkide saavutamist.  
2009. aastast toimib Läänemere piirkonnas Euroopa Liidu Läänemere strateegia. Hiljuti lisandus horisontaalse tegevusena säästev areng, mida koordineerib Läänemeremaade Nõukogu. Eestis on peamine koordineerija Välisministeerium ning tegevustes osalevad teised ministeeriumid vastavalt teemadele.
 

Puhas vesi, puhas õhk, loodusvarad ja ökosüsteemide teenused on maakera piiratud ressursid, mida kasutame iga päev.

Ressursside kättesaadavusest ja hinnast sõltub riikide konkurentsivõime ja majanduskasv, inimeste tervis ja igapäevane heaolu.

Ressusitõhususe suurendamiseks tehakse ümberkorraldusi tootmises ja jäätmekäitluses ning kujundatakse keskkonnasõbralikumaks inimeste tarbimisharjumusi.

Tegevuste üldise raamistiku kujundab Euroopa 2020 strateegia ressursitõhususe algatus, mille sisuks on suurema väärtuse loomine väiksema materjalikuluga.

Ressursitõhususe poliitikatest on rohkem infot Euroopa Komisjoni kodulehel.

 

 

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.