Sa oled siin

Kohalik tasand

Maastikukonventsioon rõhutab kohaliku tasandi otsuste olulisust maastike kaitsel, planeerimisel ja korraldamisel. Eestis on põhiseadusega sätestatud, et kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt. Maastike seisukohalt omab seejuures erilist tähtsust kohalike omavalitsuste ülesanne korraldada antud vallas või linnas ruumilist planeerimist (üld- ja detailplaneeringuid), heakorda, teede ehitamist ja korrashoidu.

Nii on kohaliku omavalitsuse volikogu pädevuses muu hulgas planeeringute, kaevetööde- ja heakorraeeskirjade kehtestamine, samuti arengukavades ja eelarvestrateegia koostamisel kultuurilise keskkonna ning looduskeskkonna arengu pikaajaliste suundumuste ja vajaduste esitamine. Kohalikel omavalitsustel – linnadel ja valdadel on oma territooriumil kõige suuremad sisulised võimalused maastike kvaliteediga ning elukeskkonna parendamisega seonduvaid tegevusi suunata, kuna sellel tasandil toimub üksikisikute ja avalike huvide sidumine vahetult.

Linnade Liidu ja Eesti Maaomavalitsuste Liidu kui kohalike omavalitsuste üleriigiliste liitude eesmärgiks on ühistegevuse kaudu kohalike omavalitsuste arengule kaasa aitamine, info vahendamine ja koostöö edendamine. Liidud peavad läbirääkimisi asjasse puutuvate asutustega ning osalevad omavalitsuste nimel erinevates juhtgruppides ja töörühmades.

Kohaliku tasandi maastikuväärtuste säilitamisele ja parendamisele on suunatud ka erinevad kodanikualgatused. Näiteks külade arengukavade koostamine ja külaliikumised laiemalt. Igaühel on võimalik maastike heaks midagi teha – alates oma kodu ja selle ümbruse kujundamisest kuni uute algatuste tegemiseni igal tasandil. Linnakeskkonnas võib siin näidetena tuua asumiseltside tegevuse (Uus Maailm, Kassisaba, Kalamaja, Nõmme, Supilinn, Karlova, Tähtvere jt.), mis lisaks kogukonna läbikäimisele suunavad tähelepanu ka elukeskkonna edendamisele.

Nii omavalitsused ise kui kodanikualgatuse korras korraldatakse erinevaid konkursse, kampaaniaid ja kaasavaid üritusi, nt Kaunis küla, Heade värvide linn, Hoovid korda, Tartu loodusfestival, Tallinna laste ja noorte lillepidu, Teeme ära! talgud jpt. Eriti võib esile tõsta viimast, kuna see on otseselt maastiku kvaliteedi parandamisele suunatud. 2008. aastal alguse saanuna on see algatus eestisiseselt aasta-aastalt arenenud ning nüüdseks omandanud globaalse mõõtme.

 

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.