Sa oled siin

Koduaias prügi põletamine

Miks inimesed prügi koduaias põletavad?

 

Keskkonnainspektsioon puutub jäätmete põletamise probleemiga üsna sageli kokku. Inimeste seas levib iganenud ja väär arusaam, et jäätmeid võib põletada. Ilmselt aastakümneid tagasi võiski, sest jäätmed olid siis hoopis teistsugused. Veel mõnikümmend aastat tagasi pakiti näiteks vorst paberisse, praegu aga kasutatakse valdavalt plastpakendeid. Plastpakendeid on meie igapäevases prügis ohtralt.


Taolised juhtumid sagenevad just kevadel ja suvel, kui võetakse ette suurpuhastused majas, kõrvalhoonetes või aias. Äraviskamisele lähevad vanad mööbliesemed, riided, jalanõud, rehvid, ehitusjäätmed, värvipurgid ja muu kasutuks muutunud kraam. Leitakse, et kõige lihtsam on kogunenud risu ja rämps lõkkesse visata. Tihtipeale annavad suitsevatest ja tossavatest lõketest teada häiritud naabrid või lihtsalt möödasõitjad.


Mõnikord kasutatakse lõkkes põletamist ka kulude vähendamise viisina. Majapidamisse tellitakse kõige väiksem prügikonteiner või väidetakse, et majapidamist üldse ei kasutata. Tekkinud jäätmed, mis prügikasti ära ei mahu või mida kuskile panna ei ole, põletatakse lõkkes. Selline käitumine on vale. 

 

 

 

Paar näidet Keskkonnainspektsioonilt

 
Näide 1. Läänemaal andis Keskkonnainspektsioonile aru noor perenaine, kelle lõkkes leidus hulgaliselt esemeid, mida põletada ei tohi. Perenaise selgituse kohaselt ei mahtunud kogunenud jäätmed prügikasti ära ja sellepärast otsustas ta need lõkkes põletada.
Foto: Evelyn Tõnurist
 

Näide 2. Üheks sageli esinevaks juhtumiks on see, kui pärijad või maja uued omanikud kasutavad jäätmetest vabanemiseks lõkkes põletamist. Pilt on tehtud Tartumaal ühes majapidamises, kuhu omanik, vanem meesterahvas oli toonud igasugust kasutuks jäänud materjali - rehve, voolikuid, sõidukite osi. Pärijad, kes hakkasid kinnistut koristama, tegid lõkke ja hakkasid aias leiduvat rämpsu põletama.
 
Foto: Annika Osja
 

 

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.