Kliimakonverentsid

Toimunud kliimakonverentsid

Maroko kliimakonverents (COP 22)

ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osaliste 22. konverents (COP 22) toimus 7. novembrist 18. novembrini 2016. aastal Marokos, Marrakechis.

Konverentsi eesmärk oli kokku leppida 2015. aastal Pariisis sõlmitud kokkuleppest tulenevates jätkutegevustes. 2018. aastaks on vaja välja töötada ja vastu võtta Pariisi kokkuleppe täpsustatud reeglistik, nn „Paris rulebook“, mis hõlmab täpseid tegevusi kuidas Pariisi kokkulepet rakendada. Marrakechis tehti reeglistikuga seoses mitmed otsused, ühtlasi lepiti kokku edasises töös, mis tagab reeglistiku valmimise 2018. aastaks. Edusamme tehti muuhulgas läbipaistvuse ja aruandluskohustuse mehhanismi väljatöötamisel,  arengumaade võimekuse tõstmisega seotud küsimustes ning finantsteemadel. Konverentsi üheks olulisemaks sündmuseks saab pidada ka Marrakechi proklamatsiooni avaldamist, millega kinnitati kõrget poliitilist tahet kliimamuutuste ohjamisel ning Pariisi kokkuleppe eesmärkide täitmisel.

Ametlike läbirääkimistega paralleelselt toimus mitmeid kõrvalüritusi, kus tutvustati erinevaid kliimamuutuste leevendamiseks ja kohanemiseks loodud algatusi, jagati teadmisi ja kogemusi. Kõrvalürituste ülekandeid on võimalik soovi korral järele vaadata siit.

Infot toimunud konverentsi, sh tehtud otsuste kohta leiab COP 22 ametlikult kodulehelt ja ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kodulehelt.

Allikas: COP22 koduleht

 

Pariisi kliimakonverents (COP 21)

 

2015. aasta 30. novembrist 11. detsembrini toimus Pariisis ÜRO kõrgetasemeline kliimakonverents (COP21). Konverentsi eesmärk oli saavutada ülemaailmne kliimakokkulepe, et hoida maailma keskmise temperatuuri tõusu pikemas perspektiivis alla 2°C ja seeläbi hoida kontrolli all ohtlikke kliimamuutusi.

Leppe täitmisse on valmis panustama rekordarv riike, 197. Oma konkreetsed ettepanekud heitkoguste vähendamiseks esitasid enne Pariisi konverentsi enam kui 170 riiki, mis katavad üle 95 protsendi ülemaailmsetest heitkogustest. Suur edusamm Pariisis oli see, et osalesid suurimad KHG tekitajad USA ja Hiina.

Pariisi kokkuleppe kohta saab pikemalt lugeda siit. Samalt lehelt leiab leppe sisu nii eesti kui ka inglise keeles ning saab jälgida ratifitseerimise hetkeseisu.

 

Foto Viru rabast, autor Marek Metslaid

Lisainfo: Katre Kets, kliima- ja kiirgusosakonna nõunik, katre.kets@envir.ee, 626 0754.

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.