CCS

CO2 kogumise ja säilitamise esimesed katsed tehti juba 1996. aastal Norras, Sleipneri gaasiväljadel. Meres asuvatelt gaasiplatvormilt juhiti CO2-rikas maagaas teisel platvormil asunud töötlemisjaama, kus osa CO2 maagaasist eraldati. Eraldatud CO2 juhiti seejärel üle ühe kilomeetri sügavusele, paksu liivakivilademe alla. Tänaseks on seal ladustatud üle 15 mln tonni CO2, hinnanguliselt oleks võimalik kokku 600 mld tonni. Ühe tonni ladustamine seal maksab hetkel 17 USD.

Eesmärk saavutada 2050. aastaks madala süsinikuheitega majandus suunab Euroopa Liitu erinevate süsiniku kogumise ja säilitamise tehnoloogiate juurutamisele.

Esialgu plaanitakse elektrijaamade ning suurte tööstusettevõtete süsinikuheite kogumist. Suurim väljakutse on luua ühtne taristu nii kogumiseks, transpordiks kui säilitamiseks. Samuti pööratakse suurt tähelepanu nii tehnoloogia kui säilitatud süsiniku ohutusele.

 

Kõik tingimused on sätestatud EL-i CCS direktiivis ja lisades ning riiklikes õigusaktides. 

Süsiniku säilitamise kohti on mitmeid, näiteks maapealsed või merel asuvad ammendunud gaasi- ja naftamaardlad või sügavad soolase vee kihid. Uuringute tegemiseks on vaja riiklikku ja maaomanike nõusolekut, süsiniku säilitamiseks on vaja nii mõjuhinnangut kui keskkonnalube. Ettevõte peab lisaks muule kinnitama ka tehnoloogilist pädevust ja finantsalast jätkusuutlikkust, et tagada pidev seire ja ohutus, seda ka kuni 30 aastat peale kogumistegevuse lõppu.

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.