Sa oled siin

Kaevandamislubade taotlustest

Keskkonnaministeeriumile on varasematel aastatel esitatud neli kaevandamisloa taotlust Nabala lubjakivi maardla alale. Ministeerium võttis kaevandamisloa taotlused menetlusse ja algatas keskkonnamõju hindamise.

Kolme keskkonnamõju hindamise programmi avalikud arutelud on toimunud ja need programmid (Nõmmküla, Nõmmevälja ja Tammiku) on ka heaks kiidetud. Programmide alusel algatati keskkonnamõju hindamine.

Seoses Nabala piirkonna kaitse alla võtmise ettepanekuga peatas Keskkonnaministeeriumi kaevandamislubade taotlemise menetlemise kuni asjaolude selgumiseni.

10. märtsil 2010. aastal käsitles maavarade kaevandamist (sh kavandatavat kaevandamist Nabalas) ka Riigikogu.

Küsimustele vastates ütles peaminister Andrus Ansip muuhulgas: "Loa väljaandja peab olema absoluutselt veendunud, et ta ei tekita keskkonnakahju selle loa väljaandmise tagajärjel vallanduva kaevandamisprotsessi ja kõige muuga. Kui tal absoluutselt kindlat veendumust ei ole, et kahju keskkonnale ei teki, siis ta ei saa seda luba välja anda. See on minu arusaamine asjadest ja ma tean, et ka keskkonnaministril on täpselt samasugune seisukoht. Ta on kinnitanud minu meelest ka siin Riigikogus, et mitte mingil juhul ei anta välja luba kindlalt teadmata, et see järgnev kaevandamisprotsess võiks kuidagimoodi ohustada sedasama Tuhala nõiakaevu, aga ka keskkonda  laiemalt." (Vaata Riigikogu stenogrammi.)

 

  

2011. aastal algasid vaidlused Paekivitoodete Tehase OÜ ja AS Riverito ning Keskkonnaministeeriumi vahel, kui ettevõtted soovisid avada Nabala piirkonna ja Tuhala nõiakaevu läheduses kaevandust. Kuna samale alale oli tehtud ettepanek ka kaitseala moodustamiseks, peatas Keskkonnaministeerium kõik kaevandamisega seotud toimingud seal piirkonnas.

Kaevandamine tähendab loodusele väga suurt keskkonnamõju ning loodusväärtuste kahjustamine ei ole lubatav.

2013. aasta aprillis otsustas Tallinna Ringkonnakohus, et ettevõtete kaevanduslubade menetlemise peatamine oli põhjendatud ning Keskkonnaministeeriumil oli õigus seda teha.

Kohtuotsus oli meie jaoks oluline ja tuli igati sümboolsel ajal – Nõiakaev on jälle oma täies ilus keemas.  Lõpliku otsuse tegi Riigikohus 2013. aasta juunis, kui otsustas mitte võtta menetlusse ettevõtete kaebust, millega viimased soovisid vaidlustada Keskkonnaministeeriumi otsust peatada kõik Tuhala nõiakaevu piirkonnas toimuvad kaevandamisloa menetlused. Selle Riigikohtu otsusega jäi jõusse Keskkonnaministeeriumi otsus Nabala piirkonnas kaevandamislubade menetlemine peatada.2013. aastal tõstatus ka kavandatava Rail Balticu teema. 

Keskkonnaministeeriumi hinnangul on Rail Baltic Eestile vajalik ja maanteeliikluse alternatiivina keskkonnasõbralik transpordiprojekt, kuid peab selle planeerimisel oluliseks välistada sellised trassivalikud, mis võivad ohustada loodusväärtuste säilimist.

   

 

 

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.