Sa oled siin

Haridus ja teadlikkuse tõstmine

Maastikuteadlikkus on eelduseks maastike kvaliteedi tõstmisele suunatud tegevuste kavandamiseks ning vajalik kõigile, kelle tegevus maastikke mõjutab. Konventsioonist tulenevat kohustust seda tõsta täidetakse ennekõike erinevatele sihtgruppidele korraldatavate koolituste, seminaride ja nõupäevade, aga ka kirjalike materjalide ja kaasaegse meedia väljundite kaudu.

Siia kuuluvad planeerimise ja ehitatud keskkonnaga seotud koolitused ja nõupäevad, loodus- ja muinsuskaitse ametkondade korraldatavad teema-aastad ja -kuud, teabepäevad ja seminarid, põllumajandusmeetmete ja metsandusalased koolitused ning nii maavalitsuste kui kohalike omavalitsuste korraldatavad üritused. Teadlikkuse tõstmisel igas eas on suur roll ka muuseumidel, botaanika- ja loomaaedadel ja õppeasutustel. Samamoodi omavad kasvavat tähtsust erinevad ruumilist infot pakkuvad andmebaasid ja e-rakendused (Maa-ameti Xgis ja WMS-teenus, erinevad registrid ja kaardirakendused oma infokihtidega jmt).

Nii praktilisi kui teadlikkuse tõstmisele suunatud koolitusi korraldavad ka paljud eriala- ja kodanikuühendused: Eestimaa Looduse Fond, Eesti Ornitoloogiaühing, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Kommunaalmajanduse Ühing, Eesti Looduskaitse Selts, Eesti Muinsuskaitse Selts, Looduse Omnibuss jpt.

Maastike hindamise ja korralduse spetsialistide koolitust antakse Eestis mitmes kõrgkoolis ning erinevatel erialadel. Otseselt on maastiku kvaliteedi tõstmisele on suunatud sellised erialad nagu maastikuarhitektuur, arhitektuur, urbanistika, linnaplaneerimine, maastikukaitse ja -hooldus. Kooli- ja ülikoolikursuste raames edendatakse õppeaineid maastike väärtustest ning nende kaitsest, korraldusest ning planeerimisest.

Hariduse ja teadlikkuse valdkonnas tuleb pöörata suuremat tähelepanu üldhariduskoolide ruumihariduse edendamisele, mille jaoks võiks näiteks töötada välja vastavaid juhendmaterjale. Kõrgkoolides tuleb samuti suurendada maastikega suuremat puutumist omavate erialade puhul tähelepanu maastike kvaliteedi tõstmise võimalustele. Oluline on luua seoseid erinevate valdkondade vahel ning integreerida maastikealast teavet juba olemasolevatesse õppeprogrammidesse. Teadlikkuse tõstmisele aitab kaasa nii geoinfobaaside arendamine, jätkuv koolituste korraldamine kui info vahetamine igal tasandil.

Saue lasteaialapsed looduses. Foto: Ave Pormeister

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.