Sa oled siin

EL veekogude võrdlemine vee seisundi määramiseks

EL veepoliitika raamdirektiivi kohaselt tuleb aastaks 2015 saavutada kõikide vete hea seisund. Hea seisund on veekogu selline seisund, mille korral veekogu on võimalikult lähedane oma looduslikule seisundile.

Hea seisund kui seisundi kirjeldamise üldtermin kirjeldab nii veekogu ökoloogilist seisundit kui ka keemilist seisundit. Veekogu seisund loetakse heaks kui veekogu on saavutanud hea ökoloogilise seisundi ja hea keemilise seisundi.

Ökoloogiline seisund

Ökoloogilist seisundit kirjeldavad bioloogilised, hüdromorfoloogilised ja füüsikalis-keemilised kvaliteedielemendid. Kõik kvaliteedielementide väärtused jagunevad viieastmeliseks klassifikatsiooniks:

  1. Väga hea ökoloogilise seisundi klass  - kirjeldab inimtegevusest täielikult mõjutamata ning loodusliku veekogu seisundit;
  2. Hea ökoloogilise seisundi klass – kirjeldab väga vähese inimtegevuse mõjuga ning looduslikule seisundile väga lähedase seisundiga veekogu;
  3. Kesine (keskmine) ökoloogilise seisundi klass – kirjeldab veekogu, mille seisund on mõjutatud mõõduka inimtegevuse poolt, mistõttu ei pruugi veekogus esineda kõiki looduslikke liike, veekogu voolusäng ei pruugi olla looduslik ning veekogu toitainete sisaldus võib olla suurenenud reostuskoormuse mõjul;
  4. Halb ökoloogilise seisundi klass – kirjeldab veekogu, mille seisund on kõikide kvaliteedielementide näitajate järgi inimtegevuse poolt tugevasti rikutud, vesi sellises veekogus võib olla reostunud ning paljud sellele veekogule omased liigid hävinud või kadunud;
  5. Väga halb ökoloogilise seisundi klass – kirjeldab veekogu, mille seisund on inimtegevuse tulemusena tõsiselt rikutud.


Selleks, et tagada EL-is veekogude seisundite võrreldavus ning ühtne arusaam veekogu looduslikust seisundist määratakse ökoloogilist seisundit kirjeldavad bioloogilise kvaliteedielemendi näitajate väärtused EL riikide koostöös. Bioloogiliste näitajate võrdlemiseks on moodustatud EL võrdlusveekogude võrgustik (veekogude interkalibreerimisvõrk).

Iga liikmesriik on esitanud iga määratud loodusliku veekogu tüübi jaoks neli veekogu või neli kohta veekogudes. Kohad on valitud nii, et need kirjeldaks iga loodusliku tüübi jaoks kahte väga hea ja hea seisundi piiri ja kahte hea-rahuldava seisundi piiri. 

Keemiline seisund

Keemilist seisundit kirjeldavad veekogus esineda võivate ainete, aineühendite või saasteainete kontsentratsioonid. Keemiline seisund jaotub kaheastmeliseks klassifikatsiooniks.

  1. Hea keemilise seisundi klass – kirjeldab veekogu, kus erinevate keemiliste ühendite ja ainete sisaldus on vastavuses või ei ületa nendele ainetele ja ühenditele kehtestatud piirväärtusi;
  2. Halb keemilise seisundi klass - kirjeldab veekogu, kus erinevate keemiliste ühendite ja ainete sisaldus ei ole vastavuses ning ületab nendele ainetele ja ühenditele kehtestatud piirväärtusi.
 

Lisainfo

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.