Ajakohastatud üleujutusega seotud riskide hinnang

Üleujutusega seotud riskide hinnangu ja riskipiirkondade määramise ajakohastamisel koondati info aastate 2011-2017 jooksul Eestist toimunud üleujutustest, eristati neist olulised ja hinnati tulevaste üleujutuste võimalikke tagajärgesid. 

Esimene üleujutusega seotud riskide hinnang valmis 2011.aastal ning 2012. aastal kinnitati keskkonnaministri käskkirjaga riskipiirkonnad. Mõlemaid dokumente tuleb ajakohastada iga kuue aasta tagant. 

Üleujutuste tuvastamiseks ajakohastamisel kasutati peamiselt kohalikes omavalitsustes olevat infot. Lisaks kasutati infoallikana ajakirjanduses esitatud. 

Üleujutusega seotud risk on oluline, kui üleujutus esines tiheasutusalal ja on täidetud vähemalt üks alljärgnevatest tingimustest:

  • üleujutus takistab operatiivteenuste(politsei, kiirabi, tuletõrje), haiglate, lasteaedade, koolide ja avalike-õiguslike hoonete tööd;
  • üleujutus ohustab keskkonnakompleksloa kohustlast käitist või üle 2000 IE puhastit;
  • üleujutus vähendab I või II kaitsekategooria liigi levikut tuvastatud elukohal, avaldab olulist negatiivset mõju Natura 2000 alale;
  • üleujutus hävitab või kahjustab kulutuuriväärtust;
  • üleujutus seab realsesse ohtu inimese elu ja tervise. Eesti oludes mõeldakse ohtu seadmise all olukorda, kui üleujutus jõuab konkreetselt inimese elukohani välja;
  • üleujutus takistab liiklemist põhimaanteedel või tugimaanteedel.

Üleujutusega seotud risk on oluline, kui see asub tiheasutusalal.  Tihedama asustusega piirkondades võib korraga üleujutuse mõju alla sattuda suur hulk inimesi. Hajaasutusega aladel on mõju piisavalt väikse ulatusega, et nende osas ei teki toimetuleku riski. 

Üleujutusega seotud riskide hindamise ajakohastamise tulemusel liideti osa kehtivaid riskipiirkondasid üheks (Nt Pärnu linn ja Audru valla Papsaare tiheasutusala), eemaldati 2 ala ja määrati kaks uut riskipiirkonda. Kokku tuvastati ajakohastamise tulemusel 17 olulist riskipiirkonda. 
 

Töö „Üleujutusega seotud riskide hinnang“ ajakohastamise avalik väljapanek kestab 6 kuud. Avaliku väljapaneku käigus on kõigil õigus esitada hinnangu kohta kirjalikke ettepanekuid kuni 30.novembrini 2018

Kuidas esitada?
1) Veebivormi kaudu
2) E-posti teel aadressile: agne.aruvali@envir.ee

Keskkonnaministeerium vastab ettepanekutele hiljemalt kuu jooksul pärast avaliku väljapaneku lõppemist.

Keskkonnaministeerium korraldab ka avalikud arutelud Pärnus, Tallinnas ja Tartus. 

Koht ja aeg:

Tallinn - 3.10.2018 Narva mnt 7a, Keskkonnaministeerium

Tartu  - 11.10.2018 Aleksandri 14, Keskkonnaamet

Pärnu - 25.10.2018 Roheline 64, Keskkonnaamet

Täpsem informatsioon on leitav siit

 

Riskipiirkonnad (Maa-ameti kaardirakenduse lingid riskipiirkondadest):

Pärnu linn
Sindi linn
Võiste alevik
Häädemeetse alevik
Virtsu alevik
Kuressaare linn ja Nasva alevik
Kärdla linn
Haapsalu linn
Tallinna linn (Haabersti, Põhja-Tallinn, Keskklinn ja Pirita)
Kiisa alevik ja Maidla küla
Maardu linn
Raasiku alevik
Paide linn
Kohtla-Järve linn (Järve linnaosa)
Tartu linn
Aardlapalu küla
Võru linn

 

 

 

 

 

Viimati uuendatud: 9. jaanuar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.