Maadevahe ja Priimetsa asfaltbetoonitehased


2018. aastal asub Keskkonnaministeerium puhastama kahte endise asfaltbetoonitehase territooriumit. 


Saaremaal asuv Maadevahe asfaltbetoonitehas töötas aastatel 1959-1993. Selle aja jooksul reostas tehas nii ümbritseva pinnase, põhjaveekihi kui ka Maadevahe jõe, mille läänekaldal tehas asus.

Algusaastatatel paiskus kogu tehase töö käigus tekkinud saast õhku ning langes ümbritsevale alale, kahjustades ka taimkatet küllaltki suurel territooriumil. Lisaks reostasid pinnast ja põhjavett ka laadimisel maha tilkunud või valgunud ja seadmestikust-torustikust lekkinud õlikogused. Harvad ei olnud ka avariid, kus ahjumahutitest paiskus õli välja ning imbus seejärel pinnasesse või voolas jõkke. 

Täna leidub endisel tootmisalal laiguti reostunud pinnast hangunud pigikamakate ja vahekihtide näol. Maadevahe jõesängi põhjas on paarisaja meetri ulatuses õliga reostunud muda kiht. Reostunud on ka põhjaveekiht tehase territooriumil ja selle ümbruses.

Reostuste likvideerimiseks tuleb reostunud pinnas välja kaevata ja asendada puhta pinnasega. Reostunud pinnas antakse üle jäätmekäitlejale. Pärast puhta pinnase paigaldamist taastatakse looduslik olukord ja külvatakse heinaseeme. Lisaks likvideeritakse projektialal leiduvad betoonijäägid ja prügi.

Tööde käigus puhastatakse ka Maadevahe jõe säng reostusest. Eelprojekti kohaselt tuleb Maadevahe objektil välja kaevata ligikaudu 21 000 kuupmeetrit reostunud pinnast.

 

 

Valga linnas asuv Priimetsa asfaltbetoonitehas töötas ajavahemikul 1956-1992. Endise tehase territooriumil on reostunud pinnas ja põhjavesi, on oht ka reostuse jõudmiseks Pedeli jõkke.

Reostuste likvideerimiseks tuleb reostunud pinnas välja kaevata ja asendada puhta pinnasega. Pärast puhta pinnase paigaldamist taastatakse looduslik olukord ja külvatakse heinaseeme. Reostunud pinnas antakse üle jäätmekäitlejale. Lisaks likvideeritakse mitmed rajatised (põlevkiviõli hoidla, 2 õlipüüdurit ja autoremondikanal), betoonijäägid ja prügi projektialal. Eelprojekti kohaselt tuleb Priimetsa objektil ligikaudu 10 000 kuupmeetrit reostunud pinnast.

Tööd teostab Keskkonnaministeeriumi tellimusel AS Merko Ehitus Eesti koos KMG Inseneriehituse AS-ga. Lepingu maksumus on ligikaudu 3,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Projekt peab valmis saama 2018. aasta 1. novembriks.

Projekti rahastatakse SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu. 85% projekti maksumusest tuleb Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist  ja 15% KIKi siseriiklikust keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

Lisainfo projekti kohta: Raimo Jaaksoo, Keskkonnaministeeriumi projektijuht, raimo.jaaksoo@envir.ee.

 

Projekti hetkeseis ja ajakava

 

Aeg Tegevus
September 2017 Lepingu sõlmimine tööde teostajatega (AS Merko Ehitus Eesti ja KMG Inseneriehituse AS)
Oktoober 2017  Projekteerimistöödega alustamine
Märts 2018  Ettevalmistustööd, võsa raadamine
Aprill 2018 Algas reostunud pinnase väljakaevamine ja äravedu Priimetsa objektil
August 2018 Algas reostunud pinnase väljakaevamine ja äravedu Maadevahe objektil
30.10 2018 Tööd lõpetati

 

 

Viimati uuendatud: 28. märts 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.