Osoon ja osoonikiht

Osoon - nii õrn ja samas tõhus kaitsekilp Maale
 

Kuigi osoon (O3) paikneb väikestes kogustes terves atmosfääris alates maapinnast kuni umbes 95 kilomeetrini, paikneb enamus osoonist (ca 90 protsenti) stratosfääris, mis asub 10-50 kilomeetri kõrgusel maapinnast. Meie laiuskraadil on osooni kõige rohkem 20-22 kilomeetri kõrgusel. Maapinnalähedase kihi (troposfääri) piiridesse mahub umbes 10 protsenti kogu atmosfääris leiduvast osoonist.

Atmosfääriosooni koguhulga ehk sisuliselt osoonikihi paksuse all mõistetakse kujuteldava, ainult osoonist koosneva kihi paksust, kui kõik atmosfääris leiduvad osooni molekulid õnnestuks tuua merepinna tasandile nn normaaltingimustele. Keskmiselt oleks selline kujuteldav osoonikiht umbes 3 millimeetrit paks. Osoonikihi paksust väljendatakse kas sentimeetrites või millimeetrites ehk Dobsoni ühikutes (DU, ühele millimeetrile vastab 100 DU-d). Niivõrd õhuke ja õrn kuid samas võimas ja efektiivne kaitsekilp Päikeselt tuleva kahjuliku UV-kiirguse eest.
 

Mida lühem on ultraviolettkiirguse lainepikkus, seda suuremat kahju põhjustab see kõigele elavale. Mida pikem on ultraviolettkiirgus, seda halvemini neelab kiirgust osoonikiht.

Suhteliselt lühikese lainepikkusega ultraviolettkiirgus, mida tuntakse UV-C nime all, on kõigele elavale surmavalt kahjulik, kuid osoonikihis õnneks praktiliselt täies ulatuses neeldunud ja tagasi peegeldatud. Pikema lainepikkusega ultraviolettkiirgus UV-A on suhteliselt kahjutu ning selle laseb osoonikiht peaaegu täielikult läbi. Nende vahele jääb keskmise lainepikkusega kiirgus UV-B, mis on ka ohtlik, ning ka sellest neelab osoonikiht või peegeldab tagasi suurema osa.

 


 

 

Viimati uuendatud: 28. veebruar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.