Osoonikihti kahandavad ained

Osoonikihti kahandavad ained (OKA-d) on inimese poolt leiutatud ained ja nad sisaldavad kas kloori (Cl) või broomi (Br).

Sõltuvalt ühendis sisalduvatest elementidest nimetatakse neid täielikult halogeenitud klorofluorosüsinikeks (CFC) või osaliselt halogeenitud klorofluorosüsivesinikeks (HCFC). Viimased töötati välja CFC-de asendusaineks, kuna need lagunevad tunduvalt kergemini ja on osoonikihile vähem kahjulikud.
Osoonikihti kahandavad ained on lenduvad ja väga püsivad, mis tähendab seda, et nad jõuavad stratosfääri, kus asub ka osoonikiht ja jäävad sinna olenevalt ainest väga pikaks ajaks. Näiteks CFC-12 püsib atmosfääris 102 aastat ja haloonid kuni 85 aastat.

2010. aasta 1. jaanuaril jõustus Euroopa Liidus tehasepuhtusega HCFC-de kasutamise keeld toodete või seadmete tootmises või hooldes, eelkõige aga uuestitäitmisel. 1. jaanuarist 2010 kuni 1. jaanuarini 2015 võib seadmete hoolduses kasutada ainult puhastatud HCFC-sid. 

1. jaanuarist 2015 on igasugune HCFC-de lisamine seadmetesse keelatud. HCFC-de asendamiseks ei ole lihtsat lahendust, mis sobiks kõigile süsteemidele, vaid valik sõltub konkreetsest kasutusalast ja seadme suurusest. HCFC-de asemel on hakatud kasutama osoonikihile ohutuid, kuid väga kõrge GWP-ga fluorosüsivesinikke (HFC-d). Alternatiivideks oleksid veel ammoniaak ja CO2, kuid neid gaase ei ole ohutuspõhjustel kõikjal võimalik kasutada.

 
Osoonikihti kahandavad ainete kasutusvaldkonnad on järgmised (enamus valdkondades on Eestis ainete kasutamine juba lõpetatud):
  • külmutusagendina (CFC-11, -12, -113, -114, -115 jne) olme- ja tööstuskülmikutes, kaubanduse külmutusseadmetes, külmhoonetes, külmutusvagunites, külmutusautodes, vesijahutites, jäämasinates;
  • õhu konditsioneerimisel (CFC-11, -12, -113) elu- ja tootmisruumide, transpordivahendite (busside, autode, laevade, rongide) ning autonoomsetes konditsioneerimisseadmetes;
  • vahutekitajatena (CFC-11, -12, -113, -114) vahtfenoplasti, vahtpolüolefiini, polüuretaani, polüsterooli tootmisel;
  • propellendina aerosooli tootmisel (CFC-11, -12, -13, -14, -114) aerosooliballoonides, inhalaatorites;
  • lahustina tehnoloogilistes protsessides pestitsiidide, meditsiinipreparaatide, värvide ja lakkide valmistamisel;
  • lahustina puhastusprotsessides (CFC-11, -113, tetraklorometaan, metüülkloroform) - metalli ja arvutidiskettide puhastamisel, rõivaste kuivpuhastusel;
  • tulekustutites (haloon-1301, -1211, -2402).

 

 

Failid: 
KuupäevFailSuurusLaiendus
15.02.2018 - 13:54PDF icon artikkeloka-de_projekt_2017.pdf288.38 KBpdf
Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.