Programmi vajalikkus
NEC direktiiv omab olulist rolli säästva arengu ulatuslikumate eesmärkide saavutamisel, investeeringute, konkurentsivõime, ringmajanduse, teadusuuringute, innovatsiooni ja puhtale energeetikale üleminekuga seotud Euroopa Liidu prioriteetide elluviimisel.
Teatavate õhusaasteainete heitkoguste vähendamise riiklik programm aastateks 2020–2030 ehk õhusaasteainete vähendamise programm
Õhusaasteainete vähendamise programmiga määratletakse meetmed ja poliitikad, mille abil Eesti täidab aastateks 2020 ja 2030 rahvusvaheliselt kokku lepitud eesmärke. Programm käsitleb kõiki asjaomaseid sektoreid, sh põllumajandus, transport, energeetika, kodumajapidamine, tööstus. Programm annab sisendit asjaomaste sektorite arengukavade koostamisel ja poliitika kujundamisel, mille kaudu on ettenähtud ka meetmete rakendamine.
Programmi koostamisel on võetud aluseks nii Eesti kui ka EL seadusandlus ning riiklikud arengukavad ja strateegiad, et tagada kooskõla olemasolevate arengusuundadega. Samuti kaasati programmi koostamisse asjaomaste huvirühmade esindajad (ametiasutused, ettevõtted, liidud, jne), kes osalesid valdkondlike töörühmade töös ning meetmete välja töötamise protsessis. Kõik valituks osutunud meetmed kinnitati ka töörühma liikmetega. Lisaks tuleb programm iga 4 aasta järel üle vaadata ning vajadusel välja töötada täiendavaid meetmeid.
Keskkonnaministeerium esitas programmi Euroopa Komisjonile 1. aprillil 2019. Vastavalt NEC direktiivile uuendatakse programmi iga nelja aasta järel.
Õhusaasteainete vähendamise programm:
- ÕVP põhiosa (PDF, 92,1 MB)
- ÕVP lisa 1 – valdkondlike mõjude hindamise taust, metoodikad ja kasutatud sisendandmed ning prognoosid (PDF, 3,41 MB)
- ÕVP lisa 2 – mõju õhukvaliteedi tasemetele ja õhusaasteainete piiriülene kauglevi (PDF, 11,0 MB)
- KSH aruanne (PDF, 978 kB)
- KSH aruande vastavaks tunnistamise otsus (PDF, 321 kB)
OLULINE: Infot programmi koostamise kohta ning eelnevalt toimunud valdkondlike töörühmade kohtumiste protokollid ja ettekanded on kättesaadavad Eesti Keskkonnauuringute Keskuse kodulehel.
05.03.2019 programmi avalikustamise materjalid
- Sissejuhatus ja õhusaasteainete vähendamise programmi tutvustus, Riina Maruštšak (Keskkonnaministeerium)
- Õhusaasteainete vähendamise programmi tutvustus, Marek Maasikmets (Eesti Keskkonnauuringute Keskus)
- Valdkondlike stsenaariumite ja meetmete tutvustus (Eesti Keskkonnauuringute Keskus)
- KSH aruande tutvustus, Karl Kupits (AS Maves)
10.09.2019 toimunud ammoniaagijuhise avalikustamise üritus
Marina Kiisler
Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna nõunik
Telefon: 626 2979
marina.kiisler@envir.ee