HELCOM HOLAS (2010)

2010 aastal välja antud HELCOMi HOLAS hinnang on uus ja innovatiivne lähenemine, milles kasutatakse HELCOMi olemasolevaid ja uusi vahendeid. Uue HOLAS vahendi ning Läänemere surve/mõju indeksite (BSPI/BSII) abil saadud tulemusi tuleks lugeda eeltulemusteks, mis vajavad tulevikus täiendavat läbitöötamist ja parandamist.

Sama kehtib ka staatuse klassifikatsioonide kohta (eriti siis, kui need puudutavad HEAT, BEAT ja CHASE indikaatoreid). Erinevusi riiklike WFD hinnangute ja HOLAS hinnangu tulemuste vahel põhjustavad ruumi- ja ajaskaala erinevused ning erinevate parameetrite kasutamine.

Läänemere kallastel paikneval üheksal riigil on jäänud üksteist aastat, et saavutada ühine eesmärk – taastada Läänemere merekeskkonna tervis, nagu lepiti kokku Läänemere tegevuskava vastuvõtmisel 2007. aastal. Kuigi 2021. aasta tundub olevat veel kaugel, võib käesolevas aruandes toodud ja käsitletud ülesandeid vaadates eeldada, et aeg läheb kiiresti.

Käesolev aruanne on Läänemere piirkonna keskkonnakorralduse ja otsustajate jaoks oluline dokument ning mitmes aspektis uudne. Esmakordselt on püütud hinnata kogu regionaalmere ökosüsteemi tervist, hõlmates ka sellega seonduvaid kulusid ja tulusid ühiskonna seisukohalt.

Läänemere ökosüsteemi tervis 2003-2007, HELCOMi holistiline hinnang

Ecosystem Healt of the Baltic Sea

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.