Raskeveokid

Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside koguheitest moodustab maanteetransport ühe viiendiku. Raskeveokite (veoautod, bussid) CO2 heitkogused on vaatamata edusammudele kütusesäästlikumates tehnoloogiates kasvanud perioodil 1990–2010 kuni 36 protsenti. Selline kasvutrend ei vasta Euroopa Komisjoni seatud eesmärkidele vähendada aastaks 2050 transpordisektoris kasvuhoonegaaside hulka kuni 60 protsenti võrreldes 1990. aastaga.

VECTO raskeveokitele

Euroopa Komisjon on võtnud ohjad eesmärgiga kaasajastada transpordisektorit ning jääda konkurentsivõimeliseks üleminekul energiasäästlikuma ning digitaliseeritud transpordisektori suunas. Tänaseks on Euroopa Liidus läbi seadusandluse ning kohustusliku energiamärgise vähendatud autode ja kaubikute CO2 heitkoguste hulka ning seda soovitakse saavutada ka raskeveokitega, mille heitkoguseid pole seni seiratud ning hinnangut antud. Selleks on arendatud arvutisimulatsiooni tarkvara nimega VECTO (Vehicle Energy Consumption Calculation Tool) ehk sõiduki energiatarbimise arvutusvahend, mis mõõdab CO2 heite hulka ning kütusekulu uutel raskeveokitel. VECTO võimaldab erineva kategooria, suuruse ning tehnoloogiaga veokite andmete simulatsioone.

Tegevusmeetmed raskeveokite CO2 heitkoguste vähendamiseks

Alates 1. jaanuarist 2019 peavad autotootjad oma uutele raskeveokitele arvutama CO2 heite taseme ning kütusekulu. Euroopa Komisjon soovib need andmed koguda ning avalikustada, et suurendada läbipaistvust ja luua konkurentsivõimelisem turg. Tegevusega toetatakse kõige energiatõhusamate tehnoloogiate kasutuselevõttu. Selline algatus on esimene Euroopa Liidu seadusandluses, mis on otseselt seotud raskeveokite CO2 heitkoguse vähendamisega ning on eeltingimus täiendavatele õigusaktidele, mis käsitlevad CO2 heite standardeid ja mis esitatakse 2018. aastal.

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.