LULUCF

  • LULUCF – Land Use, Land Use Change and Forestry

(Maakasutus, maakasutuse muutus ja metsandus)

Alates 2008. aastast on Euroopa Liit LULUCF sektori heitkoguseid seiranud. Euroopa Liidu 2030. aastaks seatud kliimaeesmärkide täitmiseks tegi Euroopa Komisjon 2016. aastal ettepaneku hakata KHG vähendamisel arvestama heitkoguseid ka maakasutuse, maakasutuse muutuse ja metsanduse valdkondadest, mis seni olid jälgimisest välja jäänud. Ka Pariisi kliimaleppes toodi välja maakasutuse valdkonna kriitiline roll kliimamuutustega tegelemisel.

Kyoto protokollist tulenevalt jälgitakse ka praegu metsa kasvamisest, langetamisest ning majandamisest tulenevat süsinikuringlust. Samas on tegu ainult jälgimisega, mingeid siduvaid kokkuleppeid veel seatud ei ole. LULUCF sektori heitkoguste arvestuse täpsed reeglid ja rakendumine perioodil 2021–2030 on veel liikmesriikide vahelisel läbirääkimisel.

„No-debit rule“ ehk negatiivset saldot keelav eeskiri

Kokkulepe, et LULUCF sektori heitkogused peavad olema kompenseeritud süsiniku sidumisega sama sektori poolt ning LULUCF sektori koguheide ja süsiniku sidumine on tasakaalus. Näiteks kui liikmesriik raiub teatava hulga metsa, siis peab see olema tasakaalus uue metsa istutamise, keskkonnasäästlikuma metsa-, põllu- ja rohumaa majandamisega.

Strateegiad, arengukavad ja uuringud

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.