Sa oled siin

Ballastvee konventsiooni osaline vabatahtlik kohaldamine

Laevade ballastvee ja -setete kaudu võõrliikide leviku ja võõrliikide kujutatavate riskide vähendamiseks võttis Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO) 2004. aastal vastu laevade ballastvee ja -setete kontrolli ning käitlemise rahvusvahelise konventsiooni ehk ballastvee käitlemise konventsiooni. Konventsiooni on seni ratifitseerinud 12 riiki, seega ei ole konventsioon veel jõustunud (konventsioon jõustub 12 kuu möödumisel päevast, kui selle on ratifitseerinud 30 riiki, kes esindavad 35% maailma laevastiku kogutonnaažist). Võõrliigid kujutavad endast kasvavat ohtu Läänemere keskkonnale. Halvimal juhul võivad võõrliigid hävitada mereökosüsteemi tasakaalu, mille taastamiseks võib kuluda aastakümneid.

Vaatamata sellele, et konventsioon pole veel jõustunud, otsustas Helsingi Komisjon 2007. aasta novembris Läänemere tegevuskava vastuvõtmisega, et ballastvee käitlemise konventsiooni võiks osaliselt hakata kohaldama vabatahtlikkuse korras juba 1. aprillist 2008.

Ballastvee käitlemise konventsiooni ennetähtaegne osaline kohaldamine vabatahtlikus korras aitaks vähendada ballastvee vahetusest tulenevaid võõrliikidega seotud riske juba praegu. Konventsiooni vabatahtlik ennetähtaegne osaline rakendamine tähendab sisuliselt seda, et laev vahetab ballastvee enne laeva sisenemist Kirde-Atlandi ookeani määratud aladele ja Läänemerre, kui laev siseneb nimetatud merealadele kas Lääne-Aafrika rannikult või üle Atlandi ookeani tulles, järgides ballastvee vahetamisel konventsioonis sätestatud nõudeid vee sügavuse ja laeva asukoha kohta lähimast maast.

Konventsiooni vabatahtlikeks rakendajateks oleksid laevaomanikud ja reederid. Ballastvee käitlemise konventsiooni osaliseks vabatahtlikuks rakendamiseks peab laev omama ballastvee käitlemiskava ning pidama laeval registrit kõigi ballastvee toimingute kohta.

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.