Sa oled siin

Euroopa keskkonnaministrid: peame loobuma keskkonnale koormavatest majandusmudelitest

13.07.2017
Photo: Aron Urb/EU2017EE

EL keskkonnaministrid arutasid mitteametlikul kohtumisel Tallinnas ökoinnovatsiooni ja jätkusuutlikumale eluviisile ülemineku kiirendamise teemadel.

Üks ÜRO kestliku arengu eesmärkidest on jätkusuutlikud tarbimis- ja tootmisharjumused. Selle saavutamiseks tuleb senine majandusmudel, mis toimib põhimõttel võta-tooda-raiska, asendada ringmajanduse mudeliga, kus rõhk on ressursside ja materjalide taaskasutusel ja korduskasutusel. Ringmajandus vajab ka uuenduslikke disaini- ja tootmismeetodeid, korralduslikke süsteeme ja ärimudeleid.

Kohtumist juhatanud Eesti keskkonnaminister Siim Kiisler selgitas: „Kui soovime oma elatustaset hoida ja tõsta, vajame värsket mõtteviisi ja uusi lahendusi. Siin tulebki mängu ökoinnovatsioon. Jäätmed võivad olla väga väärtuslik ressurss, tooteid võib luua keskkonnasõbralikumaks ning protsessid võivad olla nutikamad ja tõhusamad.“

Ökoinnovatsioon on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteediks, mida jagame eesistumistrio partnerite Bulgaaria ja Austriaga.

Ministrid arutasid töögruppides kolmel teemal: toodete keskkonnainfo kättesaadavus, nutikad linnad ning rahastus.

Tarbijad saavad oma valikutega suunata ettevõtteid jätkusuutlikuma tootmise poole. Valikute tegemise hõlbustamiseks on tarbijatel aga vaja infot toodete ja teenuste keskkonnajalajälje kohta ning üks võimalusi selleks on nn ressursipass. See sisaldaks infot iga toote põhiliste keskkonnaparameetrite kohta.

Ministrid arutlesid ka jätkusuutliku linnakeskkonna teemal. „Praegu elab umbes 73% eurooplastest linnades, mis tähendab ka suurenenud survet keskkonnale. Täna keskendusime projektidele, mis aitaksid muuta meie igapäevast keskkonda paremaks. Näiteks nn rohelised katused ja fassaadid, avatud haljasalad, tehismärgalad, ojade ja jõgede taastamine. Need kõik aitavad parandada õhukvaliteeti, vähendada õhutemperatuuri ja ennetada üleujutusi,“ ütles Kiisler.

Selleks, et tavapäraste toimimisviiside asemel võetaks aina enam kasutusele ökoinnovatiivseid lahendusi, tuleb investeeringuid suunata rohkem jätkusuutlikesse tegevustesse.

„Jätkusuutlik rahastamine tähendab keskkonna, majanduse ja ühiskonna samaaegset väärtustamist. Rohelistesse lahendustesse ei saa investeerida lihtsalt sellepärast, et need on rohelised; need peavad olema ka tulusad ja kasulikud,“ rõhutas Kiisler.

Keskkonnaministrite mitteametlik kohtumine jätkub reedel, 14. juulil, mil fokusseeritakse kliimamuutuste teemadele.

Veel uudiseid samal teemal

Gelatexi nahasarnane tekstiil.
19.07.2017|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeerium toetab kolme innovaatilist ettevõtet kokku pea 60 000 euroga

Keskkonnaministeerium toetab kolme ettevõtet, kelle tooted või teenused aitavad kliimamuutusi leevendada, kokku 56 750 euroga.

17.07.2017|Keskkonnaministeerium

Kiisler kalandusnõukogus: meie eesmärk on kinnitada 2018. aasta püügivõimalused

Tänasel kalandus- ja põllumajandusnõukogu (AGRIFISH) istungil keskenduti 2018. aasta kalapüügivõimaluste aluspõhimõtete arutamisele. Eestil on eesistujana eesmärk võtta selle aasta jooksul vastu järgmise aasta püügivõimalused nii Läänemeres kui mujal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.