Säästev areng

Säästev areng (ka jätkusuutlik või kestlik areng) on sotsiaal-, keskkonna- ja majandusvaldkonna kooskõlaline arendamine.

Teisisõnu, riik on jätkusuutlik, kui inimeste elujärg paraneb, meil on turvaline ja puhas elukeskkond ning majanduse konkurentsivõime suurendamiseks kasutatakse loodusvarasid mõistlikult.

Eesti säästva arengu eesmärgid aastani 2030 on kokku lepitud strateegias Säästev Eesti 21 ja nendeks on: Eesti kultuuriruumi elujõulisus; inimese heaolu kasv; sotsiaalselt sidus ühiskond; ökoloogiline tasakaal.


 
Keskkonnavaldkonna pikaajalist arendamist suunab strateegias “ökoloogilise tasakaalu ” eesmärk, mis jaguneb:

  • loodusvarade kasutamine viisil ja mahus, mis kindlustab ökoloogilise tasakaalu;
  • saastumise vähendamine;
  • loodusliku mitmekesisuse ja looduslike alade säilitamine.


Eesti keskkonnastrateegias ning valdkondade (näitekst jäätmed, mets jt) arengukavades on kirjas keskkonnaeesmärkide täitmise tegevused ja ajakavad. 

Keskkonnakorralduse vahenditega lõimitakse keskkonnateemad igapäevaselt teistesse poliitikatesse ning keskkonnaharidus annab igas vanuses inimestele täiendavaid teadmisi, mis aitavad kujundada keskkonnasõbralikke käitumis- ja tarbimisharjumusi.   
 
Eesti 2020 strateegia seob erinevate valdkondade tegevused majanduse konkurentsivõime võtmes. Lähiajal keskendub riik tootlikkuse ja tööhõive teemadele ning konkreetsed tegevused määratletakse erinevate ministeeriumite arengukavades. 
 

4. novembril toimus Tallinnas konverents "Uued säästva arengu eesmärgid – võti peitub tarkades valikutes". Vaata lähemalt, kes konverentsil esinesid ning millest seal räägiti!

Säästva arengu ja konkurentsivõime teemasid ning aruandlust koordineerib Riigikantselei strateegiabüroo. Säästva arengu komisjonil ja ministeeriumite vahelisel säästva arengu töörühmal on nõuandev roll.

 

 

Viimati uuendatud: 10. oktoober 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.