Sa oled siin

Noore looduskaitsja märk

Noore looduskaitsja märgiga tunnustatakse noore, kuni 26-aastase aktiivse looduskaitsja tegevust.

Märk antakse isikule, kes on eriliselt silma paistnud loodushoiu alal, saavutanud häid tulemusi loodushariduse konkursil või aidanud kaasa loodusteemalise ürituse korraldamisele. Aastas antakse välja kuni 30 noore looduskaitsja märki.

Noore looduskaitsja märk kujutab tammelehte. Märk on valmistatud valgest vasest ning kaetud läbipaistva rohelise emailiga. Emaili aluspind on reljeefne, sellest eenduvad leherootsud kumavad läbi emaili. Märgi pikkus on 23 mm, laius max 10 mm.

Märgi autor on kunstnik Julia Maria Künnap.
 

Noore looduskaitsja märgi laureaadid

2014
Aivar Kamal, Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasium
Andrea Jõesaar, Kadrioru Saksa Gümnaasium
Angelina Vinogradova, Narva Keeltelütseum 
Anton Bašinski, Narva Keeltelütseum
Birgit Purga, Tartu Ülikool
Brigitta-Maria Vakaljuk, Tapa gümnaasium
Britta Kalgan, Tartu Ülikool
Cätrin Valm, Keskkonnaamet
Georg Rudolf Sarap, Toila Gümnaasium
Grete Glaase,  Kadrioru Saksa Gümnaasium
Helger-Hans Külmallik, Tapa gümnaasium
Heli Kukk,  Tapa gümnaasium
Jaan Grosberg,  Sillaotsa kool
Kaisa Rooba, Kadrina Keskkool
Linda Puusalu, Tartu Ülikool
Mana Kaasik, Tartu Ülikool
Mariliis Eensalu, Tallinna Ülikool
Martin Talvik,  Tallinna Tehnikaülikool
Martin Tikk, Hugo Treffneri Gümnaasium
Mirjam Grosberg,  Eesti Maaülikool
Robin Gielen, Tartu Ülikool
Stella Brothwick, Tallinna Inglise Kolledž
Vesta Nalimova, Narva Keeltelütseum

2013
Annaleena Vaher, Tallinna Prantsuse Lütseum
Edgar Prass, Tartu Ülikool
Eleriin Vungi, Viljandi Gümnaasium
Epp Sillukse, Lihula Gümnaasium
Hendrik Sobi, Rakvere Gümnaasium
Jelena Utitsõna, Pääsküla Noortekeskuse noorsootöötaja
Jürgen Ruut, Hugo Treffneri Gümnaasium
Kaarel Eensoo, Türi Ühisgümnaasium
Kaidi Kätlyn Reimann, Tallinna Järveotsa Gümnaasium
Kaira Vreimann, Kilingi-Nõmme Gümnaasium
Karl Ander Adami, Tallinna Ülikool
Karl Tammiste, Tartu Ülikool
Kristiina Tüür, Tartu Ülikool
Liina Laanemets, MTÜ Lilli Looduskeskus
Liisa-Mai Nurk, Rakvere Gümnaasium
Mariell Jüssi, Tallinna Ülikool
Maris Esko, Lihula Gümnaasium
Merlin Grosberg, Eesti Maaülikool
Meryl Komp, Kadrina Keskkool
Minna Joor, Kiltsi Põhikool
Piia Haab, Tallinna Ülikool
Piia Katharina Vaan, Läänemaa Ühisgümnaasium
Rahel Rae, Taebla Gümnaasium
Roosi Mehikas, MTÜ Nõmme Loodusmaja retkejuht
Sven Rannar, Haljala Gümnaasium
Uku Rooni, Tartu Ülikool

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus koos noore looduskaitsja märkide omanikega Estonias, 15. detsember 2013 (Foto: Tiit Sillaots)

2012
Anna-Grete Rebane, Tallinna Prantsuse Lütseum, 12. klass
Anžela Tihhonova, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool, 6. klass
Auli Relve, TÜ ökoloogia tudeng
Danila Tsõgankov, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool, 5. klass
Elisabeth Heinrich, Viljandi Kesklinna kool
Hanna Tuus, Saaremaa Ühisgümnaasium, 10. klass
Helene Urva, Tallinna Inglise Kolledži keemia- ja bioloogiaõpetaja
Hendrik Lahi, Haljala Gümnaasium
Irina Guljavina, Rakvere Gümnaasium, 9. klass
Janeli Kesler, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool, 6. klass
Karl Eik Rebane, Saaremaa Ühisgümnaasium
Liivi Plumer, TÜ bioloogia magistrant
Magnus Kaldjärv, Saaremaa Ühisgümnaasium, 10. klass
Mart Kiis, Hugo Treffneri Gümnaasium
Marta Jamsja Kadrina Keskkool, 9. klass
Martin Silts, TÜ Loodus- ja tehnoloogiateaduskonna magistrant
Mihkel Rünkla, TÜ füüsika tudeng
Paul Hunt, EOÜ liige, 2012. a. TÜLR president
Tanel Voormansik, TÜ keskkonnatehnika magistrant
Tõnis Tuuga, BMFi tudeng
Villem Voormansik, TÜ geograafia tudeng

2011
Anni Männil, Paide Ühisgümnaasium, vilistlane
Anu Ainsaar, Tallinna Reaalkool
Elina Jantson, Pärnu Kuninga Tänava Põhikool
Iris Merilo, Tallinna Reaalkool
Jaak Joonas Keldoja, Tartu Forseliuse Gümnaasium
Julia Ertsin, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool
Karoliine Kurvits, Pärnu Kuninga Tänava Põhikool
Kati Plaan, Tartu Ülikool
Laura Pärtel, Tallinna Ülikool
Maili Lehtpuu, Kohtla-Järve Järve Gümnaasium, vilistlane
Marko Vainu, Tallinna Ülikool
Martin Tuul, Tartu Ülikool
Maryliis Teinfeldt, Tapa Gümnaasium
Mati Lepikson, Tallinna Prantsuse Lütseum
Merit Eensoo, Tartu Kõrgem Kunstikool
Mihkel Keldoja, Jaan Poska Gümnaasium
Oliver Kalda, Tallinna Ülikool, vilistlane
Rauno Kalda, Tallinna Ülikool, vilistlane
Robert Jakob Oetjen, Elva Gümnaasium
Stella Kangur, Mustamäe Gümnaasium

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ning Kumari preemia laureaat Veljo Ranniko koos värskete noore looduskaitsja märkide omanikega Viljandi Pärismusmuusika Aidas, 20. november 2011 (Foto: Heidi Tooming)

2016. aasta noore looduskaitsja aumärgi laureaadid on:

Agnes Pajula (16 a) tunnustame märgiga suure loodushuvi, aktiivse loodushoiualase tegevuse ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Agnes on Surju Põhikooli 9. klassi õpilane, kes on edukalt osalenud loodusainete olümpiaadidel ning mitmel aaastal ka Sooma rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel. Lisaks on Agnes on suur loodusfotograafia- ja linnuhuviline.

Anni Joamets (8. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi, looduse põhjaliku uurimise ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Anni on Tallinna Prantsuse Lütseum 8. klassi õpilane, kes osaleb aktiiviselt Tallinna Linnuklubi tegevuses ning on olnud edukas nii loodusainete olümpiaadidel kui linnuviktoriinidel.

Art Villem Adojaan (16. a) tunnustame märgiga suure loodushuvi, aktiivse loodushoiualase tegevuse ja looduse põhjaliku uurimise eest. Art Villem on Tartu Tamme kooli 9. klassi õpilane ning Eesti Ornitoloogiaühingu liige. Tema uurimistöö kalakajakast on pälvinud tänavu mitmeid auhindu. Art Villem on olnud edukas nii erinevatel loodusviktoriinidel kui loodusfotode ja -joonistuste konkurssidel.

Artur Raik (7. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Artur on Tallinna Prantsuse Lütseumi 7. klassi õpilane. Artur koostas sisuka uurimistöö talvistest aialindudest ning on esinenud edukalt loodusainete olümpiaadidel.

Diana Alt (9. kl) tunnustame märgiga looduse põhjaliku uurimise ning aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Diana on Saaremaa Ühisgümnaasiumi 9. klassi õpilane, kes on koos laureaat Eloga kirjutanud mitmeid uurimistöid Saaremaa loodusest – nii siinsete sokkude sarvedest kui rannaniitude tigudest. Osalenud mitmel aastal Vilsandi rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel.

Elo Nõmm (9. kl) tunnustame märgiga looduse põhjaliku uurimise ning aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Elo on Saaremaa Ühisgümnaasiumi 9. klassi õpilane, kes on koos laureaat Dianaga kirjutanud mitmeid uurimistöid Saaremaa loodusest – nii siinsete sokkude sarvedest, kui rannaniitude tigudest. Osalenud mitmel aastal Vilsandi rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel.

Jürgen Karvak (21 a) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Jürgen on Tartu Ülikooli ökoloogiatudeng ning Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi president. Ta on aktiivselt panustanud noorte loodusteadlikkuse tõstmisele, korraldades loodusteemalisi üritusi ning matku. 

Karin Kivisild (12. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi, aktiivse loodushoiualase tegevuse ja looduse põhjaliku uurimise eest. Karin on Põlva Ühisgümnaasiumi abiturient, kes on osalenud mitmetes keskkonnaalastes projektides ja kursustel, jaganud oma teadmisi ka noorematele õpilastele ning koostanud uurimistöö putukamürkide mõjust jooksiklaste käitumisele.

Karl Jakob Toplaan (18 a) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning heade saavutuste eest loodusfoto konkurssidel. Karl Jakob on Kuresaare Gümnaasiumi õpilane, kel suur pildistamishuvi ning ohtralt auhindu erinevatel loodusfoto konkurssidelt. Karl Jakob on osalenud mitmeid aastaid Vilsandi rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel.

Lea Lopp (18 a) tunnustame märgiga suure loodushuvi, aktiivse loodushoiualase tegevuse ning looduse põhjaliku uurimise eest. Lea on Ülenurme gümnaasiumi abiturient, kes on osalenud edukalt loodushariduslikel konkurssidel, kirjutanud uurimistöid, osalenud matkadel, talgutel ja koristusaktsioonidel ning juhendanud nooremaid õpilasi.

Martin Vesberg (6. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Martin on Saaremaa Ühisgümnaasium 6. klassi õpilane, Martin on aktiivne osaline loodusalastel seminaridel ja kursustel ning on esinenud edukalt mitmetel loodushariduslikel konkurssidel

Merlyn  Leigh  Dunderdale (9. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Merlyn on Nõo Põhikooli 9. klassi õpilane, kes on saavutanud väga häid tulemusi loodusainete olümpiaadidel ja  konkurssidel ning on osaleb aktiivselt Tartu Loodusmaja loodus- ja keskkonnauuringute huviringis.

Mihkel Kaalep (17 a) tunnustame märgiga suure loodushuvi ning aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Mihkel on Viimsi Keskkooli õpilane, kes on silma paistnud aktiivse tegevusega keskkonnaprobleemidele tähelepanu juhtimisel. Mihkel on südameasjaks võtnud kliimamuutuste teema ning on selles küsimuses esinenenud nii Eestis kui kaugemal.

Pelle Mellov (11. kl) tunnustame märgiga suure looduhuvi ning aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Pelle on Tartu Waldorf Gümnaasiumi 11. klassi õpilane, kes on aastaid aktiivselt osalenud erinevates looduskaitselistes tegevustes. Pelle on olnud  aktiivne looduslaagrites ja talgutel ning suureks abiliseks ornitoloogide välitöödel.

Raido Kiss (9. kl) tunnustame märgiga looduse põhjaliku uurimise ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Raido on Kääpa Põhikooli 9.kl. õpilane. Juba 4 aastat olnud Raido osalenud GLOBE suvelaagrites, uurinud kodukoha ümbruse tahmasisaldust ning koos juhendajaga Tartu Ülikoolist ka õhu ammoniaagisisaldust ning seda mõjutavaid tegureid. Raido on lisaks saavutanud häid tulemusi nii loodusainete olümpiaadidel kui õpilastööde konkurssidel.

Rainer Grosberg (12. kl) tunnustame märgiga suure loodushuvi ja aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Rainer on Tartu Miina Härma Gümnaasiumi abiturient, kes vaatamata oma noorusele on korraldanud juba mitmeid erienvaid looduskaitsega seotud üritusi – nt oli Rainer rahvusvahelise mesialasteteemalise noortevaheutse „To Bee or not to Bee“ üks organiseerijatest. Lisaks on Rainer läbinud loodusgiidide koolituprogrammi, osalenud Matsalu rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel ning hea loodusetundjata konkursil.

Sandra Poks (TÜ ökoloogiatudeng) tunnustame märgiga suure loodushuvi ja aktiivse loodushoiualase tegevuse eest. Sandra õpib Tartu Ülikoolis ökoloogiat ning oli aastatel 2015-2016 Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi president. Sandra on aastaid panustanud nii ringi töösse kui laiemalt noorte loodustealdikkuse tõstmisesse.  

Svea Stahlman (9. kl) tunnustame märgiga aktiivse loodushoiualase tegevuse ning heade saavutuste eest loodushariduslikel konkurssidel. Svea on Lihula Gümnaasiumi 9. klassi õpilane. Ta on osalenud mitmeid aastaid väga edukalt Matsalu rahvuspargi noore looduskaitsja kursustel, kaitsealuse liigi, roheka õõskeele, seiretöös ning The Baltic Sea Project rannikuvaatluste projektis. Lisaks on Svea olnud edukas loodusainete olümpiaadidel.

Triin Edovald (26) tunnustame märgiga aktiivse loodushoiualase tegevuse, loodushariduse edendamise ning looduse põhjalik uurimise eest. Triin on juba alates 1999. aastast kaasa löönud erinevate loodusteemaliste ürituste korraldamisel ning laste ja noorte loodusharidusse panustamisel – nii matkajuhi, lektori kui organiseerijana. Lisaks on Triin uurinud pisiimetajaid Pirita maastikukaitsealal, osalenud kogumiku „Õu on abiks“ koostamisel ning seiranud Eesti hirvlasi.

Keskkonnaminister Marko Pomerants koos 2016. aasta noore looduskaitsja märkide omanikega

 

Viimati uuendatud: 11. aprill 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.