Jäätmete lakkamine

Jäätmed lakkavad olemast jäätmed ja muutuvad taas tooteks, kui nad on läbinud taaskasutamistoimingu, kaasa arvatud ringlussevõtu, ja vastavad konkreetsetele kriteeriumidele (määrused), mis töötatakse välja kooskõlas jäätmeseadusega sätestatud tingimustega.

 

Kriteeriumid peavad vajaduse korral sisaldama saasteainete piirväärtusi ning võtma arvesse aine või eseme mis tahes võimalikku negatiivset mõju keskkonnale.

Sellised kriteeriumid on Euroopa Nõukogu määrusega nr 333/2011 kehtestatud raua-, terase- ja alumiiniumimurrule ning Euroopa Komisjoni määrusega nr 1179/2012 klaasimurrule ja nr 715/2013 vasemurrule.


Väljatöötamisel on kriteeriumid taaskasutatud paberile ja biolagunevatele jäätmetele. Uuringuid nendele jäätmeliikidele teeb Euroopa Komisjoni Ühisuuringute Keskus (JRC).

 


 

Kui jäätmete lakkamise kriteeriumeid ei ole Euroopa Liidu tasemel kehtestatud, võivad liikmesriigid riigisiseselt otsustada, millal teatud jäätmed lakkavad olemast jäätmed. Otsuste tegemisel tuleb arvestada asjakohaseid direktiive ja Euroopa Kohtu lahendeid.

Määruste eelnõud tuleb kooskõlastada teiste liikmesriikide ja Euroopa Komisjoniga.

Eesti on kolm sellist otsust teinud ning selleks on keskkonnaministri määrus "Biolagunevatest jäätmetest komposti tootmise nõuded", keskkonnaministri määrus "Põlevkivi kaevandamis- ja rikastamisjäätmetest kütuselisandi tootmise nõuded“ ja keskkonnaministri määrus "Nõuded biolagunevatest jäätmetest biogaasi tootmisel tekkiva kääritusjäägi kohta".

Koostatud on ka analüüs jäätmete lakkamise rakendamisest Eestis.

 

 

 

Viimati uuendatud: 3. veebruar 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.