Ressursitõhususe blogi

 

Ressursitõhusus, ringmajandus ja viis tulevikutrendi, millega arvestamine loob ettevõtetele konkurentsieelise

Alates tööstusrevolutsioonist oleme toetunud lineaarsele väärtusmudelile.  See mudel algab meie planeedi ressurssidest tootmisega ja lõppeb jäätmete ladustamisega. Kuid maailm muutub kiiremini kui kunagi varem ja lineaarne majandusmudel ei ole enam jätkusuutlik. Maavarad vähenevad, rahvaarv kasvab ja kliimamuutus puudutab üha suuremat osa inimestest. Edukaks toimimiseks vajab inimkond uut mudelit. Selleks on ringmajandus, mille käigus jäätmed uuesti ressursiks muudetakse, uued tehnoloogiad kasutusele võetakse ja tõhusus valitsevaks mõtteviisiks kujuneb.


Lineaarmajanduse asendamisel ringmajandusmudeliga astume pika sammu ressursitõhususe suunas. 

Ringmajandusele üleminek tekitab muutuse iga inimese mõtlemises ja ka kollektiivses teadvuses.

Ettevõtted, kes oma äritegevuse tulevikutrendide valguses ümber kujundavad, saavad aeglaste kohanejate ees eelise ja kindlustavad tugevad äritulemused ka edaspidi.

TREND 1 – Maavarade ja materjalide hind kallineb
Rahvaarvu kasvades ja inimeste elujärje paranedes suureneb nõudlus toidu, riiete, esmatarbekaupade, elektroonika, liiklusvahendite, ravimite ja muu järele, kuid ressursid on piiratud. Üha reglementeeritum tootmine, jäätmekäitluse kallinemine ja kasvav nõudlus toovad kaasa kallimad hinnad. 

Lahenduseks on vastutustundlik tarbimine ja tootmise tõhustamine – ressursid kasutatakse maksimaalselt ära ja jäätmetest saab uus ressurss. 

TREND 2 – Vastupidavad tooted ja teadlikud tarbijad
Kallimad hinnad ja vastutustundlik tarbimine tekitavad nõudluse vastupidavate ja kvaliteetsete toodete järele. Näiteks kiirmoe tootmine muutub tulevikus liiga ebamugavaks ja kalliks. Seepärast eelistavad tulevikutarbijad kiirmoe asemel kvaliteettooteid, mis kestavad aastaid ja millele on võimalik lihtsate võtetega uus elu anda. Ka tehnoloogiaettevõtted vahetavad oma vanad seadmed uute ja tõhusate vastu. Meie mõtlemise muutumine seoses jäätmekäitlusega loob kasvulava toodetele, mis liiguvad käest kätte ja valmistavad rõõmu paljudele inimestele mitmete aastate vältel.

TREND 3 – Rentida on odavam kui omada
Seoses piiratud ressurssidega muutub kallimate kaupade omamine inimeste jaoks kulukaks. Ostuotsus laenu võtmiseks, et kallis ost sooritada, tehakse ettevaatlikumalt. Näitena võib tuua autoostu. Sõidukite hinnad kallinevad. Sõidukit omades on seda vaja parkida ja parandada. Ruumi on järjest vähem – parkimine on kulukas. Parandamine kohustab väljaminekuteks tulevikus. Vanaks jäänud sõiduki utiliseerimine läheb samuti kallimaks. Seetõttu on tulevikus mõttekam sõiduvahend vajalikeks sõitudeks rentida ja võimalusel liikuda ühistranspordiga, mis on keskkonnasäästlikum, soodsam ega too kaasa kauakestvaid finantskohustusi.

TREND 4 – Alternatiivsete energiaallikate otsingud

Suur osa maailmast on võtnud suuna kasvuhoonegaaside vähendamisele. Seoses sellega minnakse üle taastuvatele energiaallikatele. Näiteks on Kochi lennujaam Indias maailma esimene lennujaam, mis toimib üksnes kohapeal toodetaval päikeseenergial. Enamik suurriikidest on vastu võtnud otsuse bensiinimootoriga autod keelustada hiljemalt 2040. aastal. Samuti käib toidutehnoloogias võidujooks alternatiivsete proteiiniallikate leidmiseks.

Lisaks sellele, et loomade masstootmine liha saamiseks on julm, on see ka keskkonnale kahjulik. Võime kindlad olla, et tulevik pakub meile uudseid lahendusi kõikides elulistes valdkondades. Alternatiivne energia on tõhusam kui meie energia praegu. 

TREND 5 – Tehnoloogia arendamine ja automatiseerimine muutuvad lihtsamaks
Nutitelefon, tahvelarvuti, tark kodu, GPS, arvukad rakendused, mida suhtlemiseks või elu lihtsustamiseks kasutada, on iga päev meiega. Programmeerimisalased teadmised on kõigile kättesaadavad. Ebamugavad kohustused delegeeritakse teenuspakkujatele. Oskus õige info üles leida ja selle põhjal parimad otsused langetada on järjest olulisem. Tarbija ootab ja ettevõtted pakuvad tulevikus pigem teenuseid, uudseid platvorme ja rakendusi, mis aitavad meil iga päev tõhusamad olla. Autorent inimeselt inimesele, jalgrataste jagamise süsteemid, toidukaupade koju tellimise teenus, terviseandmete jälgimise rakendus on vaid mõned näited uutest tehnoloogiatest, mille sarnaseid lisandub tulevikus rohkem kui uusi tooteid.

Ressursitõhusust silmas pidades, ringmajanduse iseloomu arvesse võttes ja tulevikutrendidega arvestades on ettevõttel võimalik konkurentide ees uute teenuste arendamisel või tarkvarade kasutusele võtmisel märkimisväärne edu saavutada. Meie soovime ettevõtetele julget pealehakkamist tulevikku astumisel!

 

Viimati uuendatud: 6. oktoober 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.