Otepää vineeritehas pälvis Aasta Taaskasutaja väikese preemia

Prindi

Novembris selgusid Ragn-Sellsi Aasta Taaskasutaja auhindade võitjad. ®ürii tunnustas UPM-Kymmene Otepää vineeritehase keskkonnasõbralikku tegevust Väikese preemiaga.

 

Konkursil Aasta Taaskasutaja Väikese auhinna võitnud Eesti Metsatööstuse Liidu liige UPM-Kymmene Otepää vineeritehas suunab 94% jäätmeist taaskasutusse. Eraldi sorteeritakse paber ja papp, kile, puit, ohtlikud jäätmed ja biolagunevad jäätmed. Suurim tekkiv jäätmeliik on puit, mis moodustab hinnanguliselt üle 80%.

 

Tootmispinnal on töökohtade lähedal n-ö mini-jäätmejaamad ning kasutusel on erikujundusega värvilised konteinerid sorteerimise lihtsustamiseks. Sel aastal rajas ettevõte biokomposti ehk nn mudaväljaku. Koostatakse iga-aastast keskkonnaalast auditit. Ettevõte on omandanud ISO 14001 sertifikaadi.

 

Tehase juht Ando Jukk peab sellist tunnustust oluliseks, sest Otepää vineeritehast rajades ja arendades on keskkond olnud alati oluline. „Mulle meeldib see, et kogu Eesti keskkonnateadlikkus on järjest paranenud ning on rohkem ideid selle kohta, kuidas vähem prügilajäätmeid tekitada. Oleme suutnud selle arenguga kaasas käia,“ sõnas Jukk.

 

Otepää vineeritehas on juurutanud jäätmete sorteerimise, mis aitab hoida kokku kulusid. Jukki sõnul kasutatakse võimalusel ära kõik puidu käsitlemisel tekkivad jäätmed. „Näiteks palkide treimiseks on vaja neid soojas vees leotada. Vesi soojendatakse puidu kuivatamise käigus vabaneva soojuse abil.”

 

Otepää vineeritehas on rajatud endise Otepää Autoremonditehase asukohale ning see on Otepääle olnud väga keskkonnasõbralik muutus. Lisaks loodud töökohtadele on vineeritehase rajamisega muutnud piirkond puhtamaks. „Enne vineeritehast oli see ala tugevalt saastunud vanast õlist, mis imbus pinnasesse,“ selgitas Jukk.

 

Aasta Taaskasutaja konkursile laekus 20 kandidaati. Konkursi korraldaja AS Ragn-Sellsi juhatuse esimehe Rein Leipalu sõnul paistsid selle aasta nominendid silma erakordselt kõrge taaskasutusse suunatavate jäätmete hulga poolest – on näha, et jäätmetega tegeldakse teadlikult.

 

Lisainfo:
Ando Jukk, UPM-Kymmene Otepää AS, tegevjuht, 767 9100, 514 3470,
Pille Rõivas, Eesti Metsatööstuse Liidu kommunikatsioonijuht, 506 4608,